Schimpdigten Ook een succes was Illustre Ambassade van Jan Pr. van den Brande, Heere van Cleverskerke, een hekeldicht op Jan Pieter van den Brande (ca. 1645 - ca. 1712), burgemeester van Middelburg, die in 1694 benoemd werd tot ambassadeur in Engeland. Behalve tal van afschriften als manuscript bestaan er gedrukte versies.4 Een verzamelband met op de rug het opschrift Schimpdigten begint met zo'n handschrift van de Illustre Ambassade.5 Uit de titel blijkt wat de lezer kan ver wachten: gedichten waarin sprake is van hekelen, honen of spotten. Het hekelspel Jeremias is in deze zelfde bundel opgenomen als vijfde handschrift. Schimpdigten is een interessante verzameling bestaande uit 46 teksten die geza menlijk een beeld schetsen van wat men in die dagen humoristisch vond. Sommi ge waren populair en vindt men ook in andere verzamelingen, zoals bijvoorbeeld Zeeuse Rommelsoode en Den verstandigen Landtman. De lengte van de teksten va rieert van vier regels tot tientallen bladzijden. Naast handschriften is er drukwerk ingebonden. Het merendeel is berijmd. De tekstsoorten zijn uiterst divers. Naast echte spotdichten (Schimpschrift op den advocaet Smytegeld) zien we voorbeelden van nepnieuws (Nieuw Nederlandsche Courant), samenspraken (Samenspraak Tusschen Een Wollenaaijster Bewint hebber Boek Houder Commissaris Kuijper en Een Notaris Ionge), een boekenlijst met neptitels voor een veiling, een verhaal over kaartspelen afkomstig uit een almanak (Een Zeker geval onlangs Voorgevallen tus sen een heer en Zijn Knegt in london omtrent een Spel kaarten), lofdichten, brieven enz. Een tweetal teksten is in het Frans geschreven, de rest in het Nederlands. De band meet 17 x 21,6 cm, maar sommige van de ingebonden teksten zijn kleiner, andere zijn groter dan de band. In het laatste geval zijn de bladzijden zo naar binnen gevouwen dat ze binnen de band vallen. Er is geen doorlopende pa ginering, wel hebben sommige teksten een eigen nummering. De gebruikte jaar tallen in de teksten lopen van 1702 tot 1781. Dat wijst erop dat de teksten na 1781 zijn ingebonden, mogelijk door de gelijknamige kleinzoon van Jan Pieter van den Brande, die leefde van 1734 tot 1793. Jeremias Het hekelspel is de enige tekst in de verzamelband, die gesitueerd is in Zeeuws- Vlaanderen. Een tweede exemplaar van het spel is (nog) niet aangetroffen. Jan van Loo 267 4 Bijvoorbeeld ZB, Kluis 1078 C 86, Jan Pr van den Brande, Illustre ambassade. 5 Zeeuws Archief (ZA), Familie Van Reigersberg Versluys, 1544-1939 (Van Reigersberg), inv.nr. 35: Jan Pr. van den Brande, Illustre Ambassade.

Archief | 2019 | | pagina 269