In dit bedrijf worden weer uitsluitend protestanten belachelijk gemaakt en nog wel door geloofsgenoten en opnieuw gebruiken ze het scheldwoord 'paap' voor elkaar. Overigens zijn er voor deze lasterpraatjes richting Jeremias (Heeser) geen aanwijzingen gevonden, die de aantijgingen ondersteunen. Het derde bedrijf In gesprek zijn Jonker Benjamin en Pieter Buskruid. Ze staan beiden aan het hoofd van beroemde schuttersgildes die vroeger in Hulst het gezag en de macht van de graaf van Vlaanderen handhaafden, maar nu zijn de gildes niet meer in tel. De jonker kwam Pieter eigenlijk om raad vragen. Wat zouden ze kunnen begin nen tegen de lasterpraatjes van de geestelijkheid (De geestelijkheid na 't schijnt, die maaken een verbond, om al te zeggen 't geen hun maar komt voor den mond.). De mannen zijn van plan de eer van hun gildes hoog te houden en Pieter wil net uitleggen dat zo'n aanpak veel tijd en overleg vergt als hij wordt onderbroken: drie wolken dalen uit de hemel neer omringd door zonnestralen en de aarde begint te beven. Achtereenvolgens verschijnt er een naakte man die doorboord is met pijlen, een reus gekleed in een zwarte pij en een heldhaftige ridder op een paard gewapend met lans en schild. De naakte man wenkt Pieter. Het is niemand minder dan Sint-Sebastiaan die zich tot hem richt en vertelt over de daden en gebeurtenissen uit zijn leven. De kerk heeft hem heilig verklaard en zelfs een eigen naamdag bezorgd.17 Hij heeft gehoord van de kwaadsprekerij over de broederschap. Maar was het niet het schuttersgilde van Sint-Sebastiaan dat in het verleden voor de graaf van Vlaanderen streed? En schoon deez'Stad en Land voor Fredrik18 moest bukken soo wil nog tans de staat mijn gilde niet verdruk ken. Sebastiaan weet dat de geestelijkheid alle leden van het gilde verdoemt. Dus Pieter, als hoofdman, wordt gemaand om zijn schutterij hiertegen in bescherming te nemen: Toon dat de schutterij aan uw is veel te Lief, hun Privilegien moet gij gestaag beschermen; En waken tot hun roem tot eer van mijnen naam. Pieter zegt dat toe. Vervolgens neemt Sint-Christoffel het woord en wendt zich tot Benjamin. Hij is de Christophoris wiens staf men heeft zien bloeien en vervolgens vertelt hij over 276 Satire tussen 'deze Vlaamsche wallen' 17 Sint-Sebastiaan stierf de martelaarsdood doorboord met pijlen. Met Gods hulp bleef hij in leven en uiteindelijk liet keizer Diocletianus hem doodgeselen. Zijn naamdag is op 20 januari. (Zie www.heiligen.net) Sebastiaan is de patroonheilige van het schuttersgilde van de hand boog. 18 Te weten Frederik Hendrik die in 1645 Hulst veroverde.

Archief | 2019 | | pagina 278