de martelingen die hij heeft moeten ondergaan, maar die hij heeft overleefd.19 De heilige geeft Benjamin de opdracht om als hoofdman de eer van het gilde hoog te houden En wil voor geestlijkheid of wie het ook mag weezen, Als gij uw pligt voldoet dog in 'tgeheel niet vreezen. Bewaard het oud octrooij door Carel ons ontleend.20 Als hij dat doet, zal het lasteren wel stoppen en Benjamin belooft het bevel op te volgen. Sint-Joris spreekt beide mannen aan, want zij zijn allebei ook lid van zijn gilde. Sint-Joris bespreekt een belangrijk deel van zijn levensloop, over de martelingen die hij moest ondergaan en de wonderen die hij verrichtte. Dit alles met de hulp van God en tot heil van het Christendom. Hij werd zelfs de patroonheilige van het Britse rijk. 21 Ook het schuttersgilde van Sint-Joris in Hulst heeft als een leeuw gevochten voor de graaf van Vlaanderen en dit jaar heeft men zelfs een verhaal over zijn leven vertoond in Stekene. Deze heilige is eveneens vertoornd over de lasteringen van een geestelijk Man. Met zijn grote mond is deze vast niet zo flink om te sterven als martelaar voor Christus. Na zijn betoog verzoekt hij beide man nen om de eer van Sint-Joris hoog te houden. Zij beloven over zijn goede naam en de schutterij te zullen waken. De drie heiligen vertrouwen de mannen op hun woord en keren weer hemelwaarts. Commentaar derde bedrijf Over ieder van deze heiligen bestaan verschillende legendes. Niet alle gegevens lijken correct. Van de drie genoemde schutterijen hebben we alleen nog rekening boeken van Sint-Sebastiaan (1642-1821). Het is onbekend naar wie de namen van de hoofdmannen verwijzen. Jan van Loo 277 19 Zijn hoofd werd afgedekt met vuur, maar Christoffel gloeide niet, net zomin als toen hij op een ijzeren ledikant lag en men onder hem vuurtje stookte. Zelfs pijlen die zijn lichaam en ogen doorboorden, konden hem niet deren: hij genas door zijn eigen bloed. Het is merkwaardig dat de kern van de legende van Christoffel, namelijk dat hij met Christus op zijn schouder de Jor- daan oversteekt, niet wordt vermeld in het toneelstuk. Voor de vermelde martelingen is geen bevestiging gevonden. De naamdag van Christoffel is 25 juli, maar hij is inmiddels verwijderd uit de liturgische kalender wegens gebrek aan historische feiten. Christoffel is de patroonheili ge van het schuttersgilde van de haakbus. 20 Namelijk het octrooi van Karel V van 20 juni 1531 met de statuten van het gilde van de busse. 21 De broederschap Sint-Joris is het schuttersgilde van de voetboog. Zijn naamdag is niet 25 april zoals in het spel vermeld staat, maar 23 april. Ook hij is verwijderd uit de heiligenkalender. Het grootste wonder dat Sint-Joris verrichtte, was het overwinnen van de draak, daarnaast was hij een held in diverse oorlogen. Zijn oprechte geloof hielp hem door zijn martelingen heen, zoals folteringen met vuur en ijzer, radbraken op het rad, het dragen van schoenen van gloeiende ijzeren platen enz. Dit alles vond plaats in het rijk van Diocletianus die Sint-Joris overleverde aan de wrede rechter Dacianus.

Archief | 2019 | | pagina 279