Jona Willem te Water - lid van het Zeeuws Genootschap van het eerste uur heden.9 Hij was vanaf het begin verantwoordelijk voor het nazien van de druk proeven van de Verhandelingen, de reeks van het Zeeuws Genootschap waarin een overzicht van de leden, de werkzaamheden en de gedane schenkingen aan het Genootschap werden gegeven en verschillende verhandelingen en lezingen wer den gepubliceerd. Dit betekende dat Te Water er onder andere op moest toezien dat de ledenlijst correct in elk deel van de Verhandelingen terecht kwam. Tevens had hij het opzicht over de gestaag groeiende genootschapsbibliotheek. Na het overlijden van eerste secretaris Jan Jacob Brahé in 1776 nam tweede secretaris Tjeenk diens plaats in en werd Te Water tweede secretaris. Na het overlijden van Tjeenk (eind 1782) werd Te Water in 1783 eerste secretaris. Vanaf dat moment was het zijn taak de jaaroverzichten van het Genootschap op te stellen die in de Verhandelingen werden gepubliceerd. Verder maakte hij een niet-gepubliceerde catalogus van de uitgebreide verzameling munten en penningen van het Genoot- schap.10 Als gecommitteerde voor de drukpers was Te Water als niet-directeur al ge machtigd de directeursvergaderingen te bezoeken.11 Als secretaris ontwikkelde zijn invloed zich verder: deze functie gaf Te Water behalve een vooraanstaande rol in het Genootschap ook connecties buiten Zeeland, door de correspondentie die hij namens het Genootschap voerde. Deze correspondentie betrof onder an dere de lidmaatschappen en de beoordeling van antwoorden op de prijsvragen. Dit bood hem de mogelijkheid om met geleerden van buiten Zeeland in con tact te komen. Zeer in zijn nopjes merkte hij daarom naar aanleiding van zijn benoeming tot eerste secretaris op dat dit hem gelegenheid zou 'geven tot eene aangename correspondentie met veele geleerden in en buiten ons vaderland!12 Zijn correspondentie namens het Genootschap strekte zich uit tot op Java, want als secretaris onderhield Te Water de contacten met het Bataviaasch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen dat was opgericht in 1778 op initiatief van enkele leden van het Zeeuws Genootschap en veel actieve leden had die tevens lid waren van het Zeeuws Genootschap, zoals bijvoorbeeld de vanuit Veere naar 288 9 Index op de notulen over 1769-1811, ZA, Archief ZG, inv. nr. 55, f. 27, 55, 127, 171; Te Water aan ZG, 25 feb. 1772. ZA, Archief ZG, inv. nr. 60, ingekomen stukken 1771-1772, f. 183r-184Y. 10 Catalogus van penningen en munten door J.W. te Water, secretaris van het Genootschap, 1784, ZA, Archief ZG, inv. nr. 144. 11 Index op de notulen over 1769-1811, ZA, Archief ZG, inv. nr. 55, f. 38. 12 Te Water aan J. Verheye van Citters, 26 feb. 1781, Koninklijke Bibliotheek (hierna: KB), 129 E 7.

Archief | 2019 | | pagina 290