te ontzenuwing van Dresselhuis' argumenten: Bridorpe-Hoogenboomsweg (ver dwenen), Wolphaartsdijk-Torenweide/Papenhoek (verdwenen) en de door Smal- legange al met druïdische offerplechtigheden in verband gebrachte Duivelsberg (nog rudimentair aanwezig) 'in Eliwerve, Kapelle (resp. 29, 73, 105-106, 107-108).35 In het 'Besluit' van zijn publicatie uit 1897 volgt onder '12. De bergen zijn geen paalwoningen geweest, geen rechtbanken, geen begraafplaatsen, geen offerber- gen' het eindoordeel van De Man over Dresselhuis' theorie, die hij hier wel hoffe lijk 'eene fijn uitgedachte en met veel kennis uitgewerkte poëzie' noemt, maar die enkele regels later definitief tot zinken wordt gebracht (127-128): Nieuwe benadering De romantische, speculatieve benaderingswijze van het fenomeen vliedberg had plaatsgemaakt voor één, die in de eerste plaats steunde op de verzameling van data. J.C. de Man bracht voor zijn baanbrekende vliedberginventarisaties zoveel mogelijk feiten en (ook persoonlijke) waarnemingen bijeen, waarbij zijn spaar- Jan J.B. Kuipers 335 Al wat men van kolen en asch heeft gefabeld, van steenen vloeren, van een af helling naar het zuiden en van eene Eliwerve is, naar ik meen, louter phantasie. De wervel met een spoor van verbranding uit den Luyksberg beduidt niets en evenmin de steen, die thans voor de deur in de kerk van Serooskerke in Walche ren ligt. Die steen is misschien, maar niet met zekerheid, uit den Luyksberg afkomstig; doch al ware dit onbetwistbaar, dan kon men het zoo verklaren dat men in lateren tijd dien steen op den berg heeft gebracht om droog te staan, zooals men er te Kleverskerke een groote keisteen voor gebezigd heeft en te Gapinge vele stukken van molensteenen. Ik kan mij dus met die zoo dichter lijke opheldering niet vereenigen. - De steen uit den Luyksberg heeft dan ook niets bijzonders; het kuiltje, om bloed op te vangen, bestaat in de verbeelding; kortom de steen is vermoedelijk geweest het deksel van eene steenen doodkist of een drempelsteen van een afgebroken kasteel. - Aan een georganiseerden lichtdienst op onze schorren geloof ik niet. 35 De oude naam van deze berg Hillewerve (Dekker, Zuid-Beveland, 494 noot 75) bleef bewaard in die van de in 1840 afgebroken hoeve Eliwerve uit de eerste helft van de achttiende eeuw, waarvan sporen zijn aangetroffen in het noordwesten van de twaalfde-eeuwse ('Duivels') berg (R.M. van, Heeringen, Archeologisch onderzoek van de Duivelsberg te Kapelle, Zuid-Beve land. In: Historisch jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland, nr. 12, 1986, 117-125. R.M. van Heeringen, e.a., Monumenten van aarde. Beeldcatalogus van de Zeeuwse bergjes. Amersfoort/ Koudekerke, 2007).

Archief | 2019 | | pagina 337