Sporen van Hugo de Groot: Een dwaaltocht door de handschriften en publicaties van het Zeeuws Genootschap Henk Nellen De Afdeling voor historische wetenschappen van het Zeeuws Genootschap In een feestrede die hij op woensdag 7 april 1869 uitsprak ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Zeeuws Genootschap wees voorzitter A.A. Fokker uitvoerig op het in de negentiende eeuw tanende elan van het Zeeuws Genootschap. Samen met vergelijkbare verenigingen in den lande deed het Ge nootschap hem denken aan een 'reeks van uitgebluschte vulkanen. Het was door de 'tand des verderfs' ernstig aangetast en kampte met een gebrekkige organisa tie, 'inwendige kwijning. een eentonige, wat machinale bedrijvigheid, 'toenemend verval, 'lijdelijkheid, en zelfs een dreigende 'ontbinding. Maar gelukkig had een in 1861 begonnen reorganisatie kansen op verbetering gebracht en zag de toekomst er nu zonniger uit. Fokker bediende zich van een doelmatige retorische truc: door de problemen uit het verleden zwaar aan te zetten, bereikte hij dat de vooruit zichten voor het Genootschap rooskleurig afstaken: de toehoorders konden op gemonterd huiswaarts keren.1 Fokkers optimisme was niet geheel zonder grond, want de bestudering van de Zeeuwse geschiedenis ondervond als gevolg van de reorganisatie juist in deze pe riode hernieuwd enthousiasme. Tegelijk met de Afdeling voor natuurkundige we tenschappen werd later in het jaar 1869 de Afdeling voor historische wetenschap- 339 1 A. Maas, Sociëteit, moderniteit en wetenschap in eenzaamheid. In: Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen (Archief ZGW) 2016, 1-20, hier 12 en 17, met een verwijzing naar A.A. Fokker, Feestrede. In: Verslag van het verhandelde in de algemeene vergadering ter viering van het eeuwfeest van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (Middelburg, 1869), 22-25. Mijn dank gaat uit naar de medewerkers van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg en Frank de Klerk van het Gemeentearchief in Goes.

Archief | 2019 | | pagina 341