Liberalisten en hygiënisten Fokker, De Man en de reanimatie van het Zeeuws Genootschap (1850-1900) de voornaamste wetenschappelijke spil was waar het Genootschap om draaide. Antwoorden kwamen nog maar nauwelijks binnen, en daarmee kwam de vitali teit van het Genootschap in het geding. Te veel kwam ook aan op de president en de secretaris, en na het overlijden van president Samuel de Wind (1793-1859) wil de zelfs niemand hem nog opvolgen.7 Al in 1853 had deze aangegeven dat 'het Ge nootschap sedert de laatste jaren in een kwijnende toestand verkeert.8 Fokker zal bij zijn feestrede dus weinig hebben overdreven toen hij de toestand 'hagchelijk' noemde. Ook staat buiten kijf dat Fokker en zijn geestverwanten het vlaggenschip van Zeeuwse geleerdheid weer hadden vlotgetrokken. Het had niet ontbroken aan eerdere pogingen om het Genootschap te her vormen. Voorstellen om 'in sectiën' te vergaderen, om het Genootschap anders gezegd op te splitsen in gespecialiseerde afdelingen, of om de positie van de le den (tegenover de directeuren) te versterken, mislukten echter. Een voorstel tot reglementswijziging uit 1853 liep stuk op de onwil van de directeuren.9 'Kortom, iedere poging om het leven in het genootschap op te wekken', aldus Fokker, 'bleek op zichzelve ontoereikend; iedere maatregel daartoe genomen, scheen af te stui ten op eene zekere lijdelijkheid en op een berusten, waarvan de grondslagen in de oorspronkelijke eigenaardige inrigting van het genootschap gelegen waren.'10 Die 'eigenaardige inrichting' dateerde nog uit de begindagen, toen het Ge nootschap twee categorieën leden bezat: directeuren en 'gewone' leden. De di recteuren werden gerekruteerd uit de regentenklasse; zij bekostigden en bestuur den het Genootschap, en waren reglementair eigenaar van alle bezittingen. De (niet-betalende) gewone leden waren de knappe koppen die de wetenschappelijke productie verzorgden door middel van voordrachten en verhandelingen. Tussen beide categorieën gaapte een flinke kloof. In de praktijk bestuurden de Walcherse directeuren het Genootschap. Ze hadden de touwtjes stevig in handen, zeker om dat de leden grotendeels uit Zeeuwse predikanten, rectoren en artsen bestonden die voor hun broodwinning toch al van hen afhankelijk waren.11 Nog in de jaren 1850 vormden de directeuren een bolwerk dat wezenlijke veranderingen kon te genhouden die tornden aan hun reglementaire zeggenschap. Dat de hele Neder- 370 7 Feestrede Fokker, 22-25. 8 S. de Wind, Aanspraak en verslag. Uitgesproken in het P.[erptueel] Comm.[ité] van het Zeeuwsch Genootschap 10 Oct. 1853. Archief KZGW, inv. nr. 341. 9 Feestrede Fokker, 25-26. 10 Feestrede Fokker, 24. 11 W.W. Mijnhardt, 'Tot heil van 't Menschdom': culturele genootschappen in Nederland, 1750-1815. Amsterdam 1988, 124-223.

Archief | 2019 | | pagina 372