Liberalisten en hygiënisten Fokker, De Man en de reanimatie van het Zeeuws Genootschap (1850-1900) algemeen - daar ging het de Zeeuwen om, en in die volgorde. Zoals de secretaris in het gedenkboek uit 1919 schreef was dit oorspronkelijke doel zoo omvat tend, dat het Genootschap alleen daarom op alle punten van onze aarde in het leven had kunnen zijn geroepen.'15 Het voornaamste instrument om deze doelen te verwezenlijken waren de prijs vragen. Deze lieten inderdaad de mix van verhevenheid en praktische zin zien die uit artikel 1 sprak. De vragen varieerden van een roep om verbeterde brandblus sers tot de aard van ware christelijke verdraagzaamheid, en iedere geleerde die zich aangesproken voelde om hetzij de brandveiligheid of de godsvruchtigheid te bevorderen, was tot beantwoording uitgenodigd. Behalve de combinatie van nut en religie viel de afwisseling op van vragen met een (geografisch) onbepaald karakter enerzijds (wederom de brandblussers), en die zich specifiek op Zeeland richtten anderzijds ('wat zijn de hoogste vloeden die Zeeland ooit hebben getrof fen?').16 In de doelstelling van het Genootschap zoals geformuleerd in artikel 1 van de Wet van 1869 zijn het verhevene, het praktische en het universele geëlimineerd. Zowel God als het nut verdween uit Middelburg. Wat overbleef was Zeeland: 'Het Genootschap stelt zich ten doel, kennis en wetenschap ingezonderdheid in Zeeland te bevorderen en te verbreiden.' Om dit doel te bereiken waren prijsvragen niet langer het geëigende middel. Deze paternalistische vorm van wetenschapsbeleid - de directeuren die de prijs vraag uitschreven bepaalden waar de geleerde indieners over nadachten - was uitgewerkt. Het lukte niet meer om ze op afroep aan het werk te krijgen, en in 1860 schafte het Genootschap de prijsvragen af. Een poging om met een meer vrijblijvende variant respons uit te lokken - een gouden medaille en 150 gulden voor een anoniem ingestuurd werk op 'eenig gebied der natuurkundige en histo rische wetenschappen' - werd binnen enkele jaren wegens gebrek aan weerklank weer gestaakt.17 Beter bij de nieuwe tijd paste het Archief, het orgaan - gestart in 1856 - waar in de geleerde een (Zeeuws) onderwerp naar eigen keuze inbracht, en dat tot 372 15 [Heeringa], Verslag, 13. 16 Over de prijsvragen: G.G. Trimpe Burger-Mekking, Prijsvragen en conceptprijsvragen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen uitgeschreven in het tijdvak 1769-1860. In: Archief: mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, nr. 146, 2002, 69-254. 17 Verslag van het verhandelde in de algemeene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1860 en 1865, ZA, Archief KZGW, inv.nr. 83.

Archief | 2019 | | pagina 374