op de dag van vandaag verschijnt. De Wind lanceerde het initiatief bij dezelfde gelegenheid als waarbij hij de toestand kwijnend noemde. Net als andere genoot schappen, stelde hij vast, slaagde het Zeeuws Genootschap er niet meer in om met prijsvragen 'door den prikkel der eer een meesterstuk uit te lokken. Daar entegen grossierden de leden van het Genootschap wel in razend interessante voordrachten en mededelingen die de buitenwereld nooit bereikten. De Wind opperde de komst van een 'Verzameling, Tijdschrift, Archief of hoe gij het noe men wilt, waaraan de leden de Vruchten van hunne geest konden toewijden.18 Hij gaf als voorbeeld het blad De Economist dat net een jaar eerder was gestart (en eveneens nog steeds bestaat) en dat een flexibele combinatie bevatte van kor tere mededelingen en iets langere stukken. De pagina's van het orgaan van het Genootschap - achtereenvolgens de Verhandelingen, de Nieuwe Verhandelingen en de Nieuwe Werken - waren voor een groot deel gevuld door de min of meer geslaagde inzendingen op prijsvragen, die overigens gerust enkele honderden pa gina's konden beslaan.19 De stukken in het nieuwe blad moesten 'liefst, maar niet uitsluitend, het eigen gewest tot onderwerp hebben.20 Het voorbehoud, 'maar niet uitsluitend', had De Wind gerust kunnen weglaten. Het Archief ontpopte zich als een blad voor Zeeuwse geschiedenis en oudheidkunde, met stukken die op fei telijke en beschrijvende wijze onderwerpen uit het Zeeuwse verleden uitplozen, detaillistisch en veelal ingestoken vanuit een bepaalde bron of bronmateriaal. In 1881 publiceerde Huibert Martin Kesteloo 'De stadsrekening van Middelburg van 1365-1449. terwijl een jaar eerder 'Eenige bladen uit de geschiedenis van het oude tuchthuis te Middelburg' verscheen (M.G. van Teijlingen). Zo leverde het Archief, op een robuust fundament van historische bronnen, puzzelstukjes waaruit het Zeeuwse verleden was opgebouwd.21 Stukken van religieuze of politieke aard wer den geweerd.22 Ad Maas 373 18 S. de Wind, 'Aanspraak en verslag. Uitgesproken in het P[erpetueel] Comm.[ité] van het Zeeuwsch Genootschap 10 Oct. 1853, ZA, Archief KZGW, inv. nr. 341. 19 Voor een overzicht van de inhoud: C. Kannegieter, Lijst van Verhandelingen, Nieuwe Ver handelingen, Nieuwe Werken en Archief uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen gevolgd door registers van auteurs, aardrijkskundige namen en onderwerpen. In: Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1769-1969, z.p., z.j., 129-165. 20 De Wind, Aanvraag en verslag. 21 Een overzicht van de behandelde onderwerpen in deze periode: W.S. Unger, Jaarverslag over 1955/56. In: Archief: mededelingen van de Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen, nr.100, 1956, V-XVIII. 22 'Voorberigt, Archief: mededelingen van de Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen, nr. 1, 1856, III-IV.

Archief | 2019 | | pagina 375