die het Genootschap beroerde: het gros van de honderden pagina's was gevuld met gortdroge lijsten van de verschillende deelcollecties. Het was de poëzie van de uniformiteit die bij deze feestelijke gelegenheid de triomf bezong van het stel selmatige denken dat de tijdgeest toen kenmerkte. De waarde van de collecties lag nu vooral in de volledigheid ervan. 'Een vluch tige blik zal den belangstellende dadelijk op de hoogte brengen van hetgeen ons genootschap bezit, maar ook van hetgeen het mist', klinkt het daarom in 1869 verontschuldigend bij de toch geenszins onaanzienlijke naamlijst der vogels, net zoals de conservator kevers en vlinders onderstreept dat 'deze [verzameling] geene aanspraak maakt op volledigheid. Als samensteller van de zoölogische col lectie geeft De Man aan te hopen dat de lijst 'in lateren tijd, vooral wat Zeelands fauna betreft, vollediger zal zijn'.41 Met de herijking van de collectie vielen sommige oude topstukken van hun troon. We laten Fokker hierover aan het woord: 'Dat toch het oordeel van de waarde van de bedoelde voorwerpen in vroegeren tijd met dat van den onzen zeer verschillend was zou niemand bevreemden en nog zijn voorwerpen aan de jeugd van het genootschap aan te wijzen die, van wetenschappelijke waarde ont bloot, uit een beginsel van piëteit zijn bewaard gebleven en aan welke als curiosa de belangstelling van een enkelen alsnog ten deel valt'. Een voorbeeld van zo'n 'curiosum' was Basters schelpenbuffet: 'Gaarne erkennen wij nog daarin het ge duld van den maker en zijn eerbied voor de voorwerpen der natuur om die door eene kunstmatige groepering eene verhoogde aantrekkelijkheid te geven, maar voor den man der wetenschap heeft die aantrekkelijkheid van weleer hare waarde verloren.' Een ander object dat Fokkers nauwelijks verholen dedain opwekte was een Egyptische mummie, die bij de schenking in 1783 'algemeene vreugde' bij de directeuren had teweeggebracht, maar waarmee de ingenomenheid was wegge storven 'zijnde het langst gehandhaafd door den voorganger van onzen tegen- woordigen custos, die het als de merkwaardigste bijzonderheid in het bezit van het Genootschap aan den bezoeker plagt voor te stellen.'42 In een nieuwe werke lijkheid waarin wetenschappelijke systematiek (de uitdrukking is haast pleonas tisch) de boventoon voerde kon een onaanzienlijk, maar nog ontbrekend inlands kevertje meer waarde voor de collectie hebben dan een kostbare Egyptische anti quiteit van duizenden jaren oud. Ad Maas 377 41 De Marrée, Vogels; De Bruyne, Coleoptera en lepidoptera; De Man, Zoölogische aard. Cursief in origineel. 42 Feestrede Fokker, 14-15. Cursief in origineel.

Archief | 2019 | | pagina 379