La doctrine de la société zélandaise Op grond daarvan was het bijvoorbeeld niet vreemd dat in 1906 tot lid werd ver kozen jhr. mr. A.F. de Savornin Lohman, medestander van de antirevolutionair Abraham Kuyper, oud-minister en oud-hoogleraar rechten aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam en sinds 1903 voorman van de Christelijk-Historische Partij, die in 1908 op zou gaan in de Christelijk-Historische Unie. Zijn enige verdienste voor Zeeland was dat hij al vele jaren, van 1879 tot 1890 en sinds 1894 opnieuw en ononderbroken namens het kiesdistrict Goes in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal zat. Hij zal daarvoor in verkiezingstijd af en toe in Goes zijn geweest en contacten hebben gelegd in het Zeeuwse, maar wat zouden toch die 'bijzonde re verdiensten jegens Zeeland op wetenschappelijk gebied' zijn geweest? Het kon anders. Een jaar na de benoeming van De Savornin Lohman vond de benoeming plaats van de student in de wis- en natuurkunde te Amsterdam, Cornelis de Waard jr. Tussen de gevestigde artsen, ingenieurs, professoren en bestuurders was deze De Waard een vreemde figuur: een zevenentwintigjarige student die alleen nog maar zijn kandidaats had gehaald en nog geheel zonder maatschappelijk krediet was. De leden van het Zeeuws Genootschap moeten of wel zeer onder de indruk zijn geweest van hetgeen deze jongeman al voor de we tenschap had betekend ofwel in de veronderstelling hebben verkeerd dat nog veel van zijn 'bijzondere verdiensten jegens Zeeland op wetenschappelijk gebied' te verwachten was. In beide opzichten hadden ze gelijk. Er zijn weinig leden van het Zeeuws Genootschap geweest die zo veel voor de wetenschap in en omtrent Zee land hebben betekend als deze jonge archiefvorser (om nog maar te zwijgen van de betekenis van De Waard voor de wetenschapsgeschiedenis in het algemeen). De weg naar het lidmaatschap van Cornelis de Waard Cornelis de Waard jr. was op 19 augustus 1879 geboren als zoon van Cornelis de Waard sr., die op dat moment als onderofficier in Bergen-op-Zoom was gelegerd.3 420 3 Na Cornelis de Waard jr. werd in 1881 nog een zoon geboren uit het huwelijk van Cornelis de Waard sr. en Maartje Tromp, Johan geheten, maar deze overleed al in 1882. Zes jaar later werd opnieuw een zoon geboren, wederom Johan genoemd, die later ambtenaar in Den Haag werd. Summiere biografische gegevens over De Waard jr. zijn te vinden in: H.A.M. Snelders, Cornelis de Waard (1879-1963). In: Biografisch Woordenboek van Nederland II, 1985, 608 (ook online te raadplegen) en H. Zuidervaart, Cornelis de Waard (1879-1963): een onvermoeibaar bronnenonderzoeken In: Studium 6 (2013) 255-258. Het bronnenmateriaal omtrent De Waard is schaars. Onbekend is waar zijn persoonlijke papieren zijn gebleven, maar ook in de archie ven van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen (KZGW) en de Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen (KHMW) zou men verwachten meer materiaal aan te treffen (zoals de transcriptie die De Waard in opdracht van de Hollandsche Maatschap-

Archief | 2019 | | pagina 422