La doctrine de la société zélandaise van oranje rood was geworden).14 Maar belangrijker was nog dat het Zeeuws Ge nootschap gedurende de negentiende eeuw heel regelmatig betrokken was bij het onderzoek naar de uitvinding van de verrekijker en het vasthouden van de herin nering aan degene die vrij algemeen als 'de' uitvinder werd beschouwd, Zacharias Jansen. In 1890 nog had het Genootschap een kleine brochure uitgegeven van de Middelburgse fysicus en directeur van de Rijks-HBS, en lid van het bestuur van het Genootschap, Herman Japikse, Het aandeel van Zacharias Janse in de uitvin ding der verrekijkers. Daarin had de schrijver tegen kort daarvoor geuite twijfel aan de rol van Zacharias Jansen volgehouden dat deze lenzenslijper wel degelijk de uitvinder van de verrekijker was, althans van de lange verrekijkers (met een bol objectief en bol oculair).15 Daarmee had het Genootschap zijn naam opnieuw verbonden aan de reputatie van Zacharias Jansen, wat het gevoelig maakte voor een verzoek om financiële ondersteuning voor de uitgave van een boek dat nog maals, maar met meer en dwingender argumenten en bewijsstukken, de cruciale rol van Jansen uit de doeken deed. Het bestuur van het Genootschap besliste, na beoordeling door een commissie van deskundigen onder voorzitterschap van de voorzitter van het Genootschap, de provinciaal archivaris mr. Fruin, in het na jaar van 1905 positief op het verzoek van De Waard (dat ondersteund werd door zijn leermeester in Amsterdam, Korteweg).16 Aanvankelijk was het de bedoeling het boek in Middelburg te drukken, maar om een of andere reden is het daar niet van gekomen en werd de druk begin 1906 uitbesteed aan de Nederlandsche Boek- en Steendrukkerij v.h. H.L. Smits te Den Haag. In augustus 1906 verscheen 426 14 C. de Waard [sr.], De Nederlandsche vlag. Nieuwe bijdrage tot de kennis harer kleuren. Uitgege ven met steun van het Fonds Verbrugge. Groningen, 1900. De Waard sr. dateerde op grond van bestellingen van vlaggen voor de marine de overgang van oranje naar rood rond 1630, met een overgangstijd tot 1664. 15 H. Japikse, Het aandeel van Zacharias Janse in de uitvinding der verrekijkers. Middelburg, 1890. Japikse kende de uitvinding van de korte verrekijker (met een holle en een bolle lens) wel toe aan Lipperhey. Voor eerdere bemoeienissen van het Zeeuws Genootschap met de kwestie van de uitvinding van de verrekijker, zie: Zuidervaart, The true inventor. 16 Zeeuws Archief, Archief KZGW, inv.nr. 30, bestuursvergadering van 9 oktober 1905. Overigens is uit de bestuursstukken niet op te maken hoe De Waard precies in contact is getreden met het Zeeuws Genootschap. Het valt dus niet uit te sluiten dat De Waards besluit om zich op het probleem van de uitvinding van de verrekijkers te storten uitgelokt is door een suggestie uit de kring van het Genootschap!

Archief | 2019 | | pagina 428