La doctrine de la société zélandaise Franse samenvatting van zijn boek en overdrukjes van dat artikel kon hij gebrui ken om buitenlandse geleerden op de hoogte te stellen van zijn conclusies.20 Al van te voren had hij Favaro al een resumé in het Frans gestuurd op grond waarvan Favaro een mededeling over de voor de Italianen zo gunstige bevindingen van De Waard kon doen in een vergadering van het Reale Istituto Veneto di Scienze, Let tere ed Arti in Venetië. Dit Istituto was niet het minste onder de geleerde genoot schappen in Europa. Ooit gesticht door Napoleon (1810) behoorde het rond 1900 tot de toonaangevende genootschappen in Italië. Het Istituto had bijvoorbeeld in 1881 het initiatief genomen tot het uitgeven van de Opere van Galileï. In deze tijd van verhoogd cultureel nationalisme kende bijna elk land in Europa zo'n presti gieuze uitgave van de werken van een iconisch geleerde: Frankrijk had de uitgave van de werken van Descartes door Charles Adam en Paul Tannery, in Nederland had de Hollandse Maatschappij de uitgave van de werken van Christiaan Huygens op zich genomen. Italië liep voorop met de uitgave van de complete werken van Galileï. De hele onderneming kwam onder leiding te staan van Favaro en zou in 1887 door de staat werd overgenomen (in 1890 verscheen het eerste deel, het twintigste en laatste zou in 1909 verschijnen). Al deze ondernemingen ademden dezelfde strikt positivistische geest: vooruitgang was in de wetenschapsgeschie denis alleen te bereiken door een systematische, door geen enkel vooraf ingeno men standpunt vertekende uitgave van de bronnen; het schrijven van interpreta tieve overzichten, de synthese, zou alleen kunnen slagen als eerst de bouwstenen daarvoor waren klaargelegd. Op dit punt waren De Waard en Favaro het roerend eens en de Italiaan was dan ook vol lof over de manier waarop De Waard de bron nen in zijn boek bijeen had gebracht. Hij stuurde De Waard een verslag van zijn mededeling voor het Istituto en deze stuurde dit op 13 november 1906 weer door naar het bestuur van het Zeeuws Genootschap: 428 Namens den Heer Prof. A. Favaro te Padua (Via Gaspara Stampa, 7), heb ik de eer U voor de bibliotheek van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen aan te bieden eene verhandeling over de uitvinding van den verrekijker, bene vens een rapport, gelezen in de Koninklijke Academie te Venetië - beiden ver schenen naar aanleiding van het door Uw Genootschap uitgegeven werk over dit onderwerp.21 20 C. de Waard, L'invention du télescope. Brussel, 1907, 18 pp. Overdrukje uit Ciel et Terre 28, 1907. 21 Zeeuws Archief, Archief KZGW, inv.nr. 31 (vergaderstukken 1906), scan 127.

Archief | 2019 | | pagina 430