Klaas van Berkel Ook kreeg het bestuur via via een bericht doorgestuurd, opgepikt in een Romeins dagblad, waarin van de mededeling van Favaro melding werd gemaakt. Het be stuur was zeer ingenomen met deze Italiaanse belangstelling voor het werk van het Genootschap, omdat Favaro in zijn aankondiging 'zeer gunstig oordeelt over ons genootschap wegens de onpartijdigheid, dat hetzelve een werk uitgeeft, waar uit blijkt dat niet Zacharias Janse de uitvinder der verrekijkers is, maar dat zij van Italiaansche oorsprong zijn.'22 Dit was niet helemaal zoals men in het Genoot schap over de zaak dacht (voor de Zeeuwse heren was het belangrijker dat het aandeel van Zacharias Jansen werd bevestigd), maar tevreden was men over deze internationale aandacht voor het werk van het Genootschap zeker. De beloning kon daarom niet uitblijven. Kort voor het verstrijken van de ter mijn (leden en directeuren die nieuwe leden wilden voordragen moesten dat doen voor het einde van het kalenderjaar) zette het bestuur zowel De Waard als Korteweg en Favaro op de groslijst van kandidaat-leden van het Genootschap. De commissie die de definitieve kandidatenlijst moest opstellen zette begin februari 1907 het genoemde drietal op die definitieve lijst en in de algemene vergadering van het Zeeuws Genootschap op woensdag 3 april 1907 behaalden de drie kandi daten makkelijk de voor verkiezing benodigde twee-derde meerderheid van het totaal aantal uitgebrachte stemmen. Zo werd de student Cornelis de Waard jr. lid van het Zeeuws Genootschap, tegelijk met Korteweg en Favaro.23 Een vervolgproject: het Journaal van Isaac Beeckman Inmiddels was Cornelis De Waard al weer bezig met heel andere, maar voor de Zeeuwse cultuurgeschiedenis en daarmee voor het Zeeuws Genootschap min stens zo gewichtige zaken. Hij was niet de enige die door Broekema op het aan tekeningenboek van Isaac Beeckman was gewezen. Voor hem was de Hoornse leraar natuurkunde Henri Adrien Naber al in Middelburg langs geweest om de passages in dat manuscript te bekijken waarin Beeckman de Noord-Hollandse 429 22 Zeeuws Archief, Archief KZGW, inv.nr. 31 (vergaderstukken 1906), scan 3. 23 Zijn vader, Cornelis de Waard sr., werd pas lid in 1917, tien jaar voor zijn dood.

Archief | 2019 | | pagina 431