Klaas van Berkel Verdere carrière van De Waard Na in 1913 zijn doctoraal behaald te hebben, kon De Waard gaan solliciteren naar een vaste betrekking als docent wis- en natuurkunde. Die vond hij in datzelfde jaar aan de hbs in Winschoten. Nu was ook de tijd gekomen om te trouwen. Hij trad op 8 oktober 1915, op 36-jarige leeftijd, in het huwelijk met Helena Christina Schwarz, een zeven jaar jongere verpleegster uit Leeuwarden, die hij al in Amster dam had leren kennen. Samen zouden ze op 14 maart 1917 een tweeling krijgen, Maarten en Cornelis.31 Vanuit Winschoten zette De Waard zijn archiefwerk voort. Hij bracht vele uren door op de bibliotheek van de Rijksuniversiteit Groningen en ontdekte daar in september 1914 manuscripten van de beroemde Franse jurist wiskundige Pierre de Fermat (1607-1665), een jongere tijdgenoot en op wiskundig vlak de evenknie van Descartes. Dit leidde uiteindelijk tot een supplementdeel van de uitgave van de wiskundige geschriften van Fermat, waartoe al in de late negentiende eeuw het initiatief was genomen door de Franse historicus van de wiskunde (en ta baksfabrikant) Paul Tannery (1843-1904).32 Na diens overlijden had zijn weduwe, Marie Alexandrine Prisset Tannery (1856-1945), de taak op zich genomen om me dewerkers te zoeken die het werk van haar overleden echtgenoot zouden kunnen voortzetten. De Waard, die al door zijn correspondentie met Charles Adam enige bekendheid had gekregen in de kring rond Madame Tannery, en die zich door zijn werk voor de Fermat-uitgave nog meer in de kijker had gespeeld, bood zijn diensten aan en Mme. Tannery maakte graag gebruik van het aanbod van deze 'savant professeur hollandais'. Dit leidde ertoe dat hij de belangrijkste redacteur werd van de uitgave van de correspondentie van de Franse geleerde en klooster ling Marin Mersenne, een vertrouweling van Descartes, iemand die op grond van zijn uitgebreide correspondentie met tal van geleerden in Europa, de 'secretaris van geleerd Europa' werd genoemd. In 1932 verscheen het eerste van vele delen van deze monsteruitgave. Daarmee had De Waard definitief naam gemaakt in de kleine internationale wereld van de wetenschapshistorici. 435 31 De beide ouders stonden in de bevolkingsregistratie ingeschreven als doopsgezind. Maarten en Cornelis de Waard werden beiden waterbouwkundig opzichter. 32 Oeuvres de Fermat. Supplément aux tomes I-IV. Documents inédits publiés avec notices sur les nouveaux manuscrits, Parijs, 1922.

Archief | 2019 | | pagina 437