'De wereld in' De wetenschappelijke carrière van een rederijkersarchief na een publicatie in Archief Bram le Clercq In het midden van de jaren twintig van de vorige eeuw deed Daniël Adria- nus Poldermans (1877-1939) op de zolder van het gemeentehuis van 's-Gra- venpolder een bijzondere ontdekking. Hij trof er een verzameling aan van handschriften, rollen, schriftjes en zilveren voorwerpen die bleken te hebben toe behoord aan de rederijkerskamer De Fiolieren die vanaf de zestiende tot in de negentiende eeuw in 's-Gravenpolder actief was geweest. De documenten waren in slechte staat. Niettemin was hij overtuigd van het belang van dit materiaal en begon hij naspeuringen te doen. Poldermans was hoofd van de openbare lagere school van 's-Gravenpolder. Daarnaast gaf hij in deeltijd les aan de Rijksnormaalschool in Goes (tekenen en geschiedenis) en aan landbouwcursisten; ook verzorgde hij af en toe cursussen handenarbeid. In de jaren twintig was hij in Zeeland een bekende figuur. Hij had immers de tekst van het Zeeuws volkslied geschreven en hij was een veelgevraagd verteller van door hemzelf geschreven volksverhalen in dialect: hij trad er overal in Zeeland en daarbuiten mee op. Hij had grote belangstelling voor de Zeeuwse dialecten en voor volkskundige gebruiken en schreef daarover artikelen in kran ten en tijdschriften. Hij schreef bovendien een aantal jeugdboeken.1 469 1 Meer biografische gegevens over hem in G.J. Lepoeter, Daniël Adrianus Poldermans (1877 1939), dichter van het Zeeuwse Volkslied. In: De Spuije, Tijdschrift van de Heemkundige kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden, 2008, 41-56. Ook in L. van Driel, Zelfportret in brieven; De correspondentie van D.A. Poldermans met P.J. Meertens. In: Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 2009, 141-197.

Archief | 2019 | | pagina 471