'De wereld in' die verzameling ook nog eens vermeld in een studie die de stand van zaken van het rederijkersonderzoek samenvat. De neerlandici, de rederijkersspecialisten en de theaterhistorici zijn nu ingelicht. Bevestiging Pas in de jaren vijftig komt er weer beweging in de belangstelling voor het Fio- lierenarchief. Van die periode en van de decennia daarna is correspondentie over het materiaal bewaard.33 In deze jaren melden zich twee onderzoekers bij de ge meente 's-Gravenpolder die belangrijk zijn geweest voor de restauratie en inven tarisatie van het Fiolierenarchief. W.M.H. Hummelen werkte aan de Rijksuniversiteit Groningen aan zijn proef schrift over het rederijkersdrama en daartoe las hij Poldermans artikel in Archief van 1930. In een brief aan de gemeente 's-Gravenpolder vraagt hij of de daarin ge noemde handschriften er nog zijn en of hij enkele ervan mag kopiëren.34 De bur gemeester antwoordt vrijwel per omgaande: Hummelen is welkom om het archief van Sinte Barbara te komen bekijken.35 Hij geeft ook een opsomming van wat het omvat.36 Of Hummelen inderdaad in 's-Gravenpolder ging kijken, wordt uit de correspondentie niet duidelijk, evenmin of hij kopieën heeft gemaakt of gekregen. In zijn proefschrift, dat hij in 1958 afrondde, besteedt hij aandacht aan Het spel van de stathouwer, zoals gepubliceerd door Poldermans. Het figureert daarin als een van de tweehonderd rederijkersspelen die Hummelen heeft bestudeerd om de functie van de sinnekens in zulke spelen te kunnen analyseren.37 Hij gebruikt de Stathouwer ruimschoots ter illustratie van zijn analyses en enkele elementen in Het spel van de stathouwer vindt hij werkelijk bijzonder. Zo haalt hij een scène tussen de Stathouwer en de allegorische figuur Conscientije naar voren 'met het oog op de bijzondere verdienste' daarvan.38 Ook vindt hij de rol van de sinnekens 48o 33 Gemeentearchief Borsele (GAB) Archieven van de Gemeente 's-Gravenpolder, inv.nr. 1182 Stukken over de behandeling en het gebruik van de toneelrollen van Rederijkerskamer De Fiolieren 1950-1969. 34 GAB Archieven 's-Gravenpolder inv.nr. 1182, brief Hummelen aan gemeente 's-Gravenpolder, 05-03-1954. 35 Rederijkerskamers worden ook wel aangeduid met de naam van de schutspatroon. 36 GAB Archieven 's-Gravenpolder inv.nr. 1182, brief burgemeester 's-Gravenpolder aan Humme len, 08-03-1954. 37 W.M.H. Hummelen, De sinnekens in het rederijkersdrama. Groningen, 1958. Sinnekens zijn allegorische figuren die in veel rederijkerstoneel een prominente rol spelen. 38 Ibidem, 154. Het is volgens Hummelen 'een bijzonder sterke scène'. 'Zelfs midden in een episch-dramatisch spel blijkt het werken met een personificatie een overtuigende en boeiende uitbeeldingsvorm te zijn, die bij de rest van het spel in het geheel niet uit de toon valt.'

Archief | 2019 | | pagina 482