In de loop van de jaren vijftig is duidelijk geworden dat het materiaal interessant is voor academische en amateuronderzoekers.46 Die belangstelling lijkt blijvend. Het is de gemeente 's-Gravenpolder duidelijk dat het Fiolierenarchief een kost baar bezit is, dat goed beheer vereist. De chartermeester van het Algemeen Rijks archief en de rijksarchivaris Zeeland hebben dat eerder al benadrukt. Om vragen van belangstellenden te kunnen beantwoorden roept de gemeente de hulp in van het Rijksarchief Zeeland. Ze vraagt te inventariseren welke door Poldermans in 1930 genoemde spelen werkelijk aanwezig zijn.47 Met dat doel stuurt de gemeente alles wat er is naar Middelburg. De rijksarchivaris stuurt het een half jaar later retour met zijn bevindingen. Hij doet een gedetailleerde opgave van de stukken die hij heeft aangetroffen en de afwijkingen van de lijst van Poldermans. De meest opvallende afwijking is dat Het spel van de stathouwer ontbreekt.48 Daar reageert de gemeente 's-Gravenpolder, meteen de volgende dag, laconiek op: jammer dat dat spel verloren is gegaan, bij onze inventarisatie in 1949 is het ook niet tevoor schijn gekomen, het moet dus daarvoor uit ons archief verdwenen zijn.49 Dat ant woord is onjuist, maar op dat moment niet aantoonbaar onjuist. Dat wordt het pas jaren later. Anderhalf jaar na de constatering van de rijksarchivaris meldt de Universiteits bibliotheek Groningen aan de gemeente 's-Gravenpolder dat in het materiaal dat in de jaren daarvoor is opgestuurd ten behoeve van onderzoek door dr. W.M.H. Hummelen enkele spelen ontbreken, onder andere Het spel van de stathouwer. Groningen vraagt die stukken alsnog toe te sturen.50 De gemeente geeft hetzelfde antwoord als aan de rijksarchivaris, even laconiek en even onjuist. Die onjuistheid wordt pas duidelijk in 1968. Hummelen meldt dan dat hij 'de hand gelegd' heeft op twee stukken waarnaar hij in januari 1963 door de Univer siteitsbibliotheek had laten informeren en die al 'weg' waren bij de inventarisa tie van 1949. Het gaat om een folio- en een kwartoafschrift van Het spel van de Bram le Clercq 483 46 GAB Archieven 's-Gravenpolder inv.nr. 1182 bevat ook correspondentie met enkele andere geïnteresseerden, toneelliefhebbers bijvoorbeeld, die hier buiten beschouwing blijven, omdat ze niet publiceerden over de Fiolierenstukken. 47 GAB Archieven 's-Gravenpolder inv.nr. 1182, brief gemeente 's-Gravenpolder aan Rijksarchiva ris Zeeland, 03-03-1961. 48 GAB Archieven 's-Gravenpolder inv.nr. 1182, brief Rijksarchivaris Zeeland aan gemeente 's-Gravenpolder, 19-06-1961. 49 GAB Archieven 's-Gravenpolder inv.nr. 1182, brief gemeente 's-Gravenpolder aan Rijksarchiva ris Zeeland, 20-06-1961. 50 GAB Archieven 's-Gravenpolder inv.nr. 1182, brief Bibliotheek Rijksuniversiteit Groningen aan gemeente 's-Gravenpolder, 30-01-1963.

Archief | 2019 | | pagina 485