stathouwer en twee folioafschriften van Koningin Elysabeth. Ze zijn terecht. En ze zijn in Groningen. Hij heeft ze 'bij de andere gevoegd, zodat de collectie 's-Gra- venpolder weer compleet is. Het 'verhaal van hun omzwervingen wil ik liever verzwijgen, maar er was geen kwade trouw.'51 Ze zijn tijdens de uitlening aan Gro ningen dus kwijtgeraakt en klaarblijkelijk al voor 1963. Voor Hummelen ongetwij feld een gênante bekentenis, die mogelijk verklaart waarom er verder niet over gecorrespondeerd wordt - de verklaring die de gemeente zelf van de vermissing had gegeven was immers al net zo gênant. Nijmeegse studies Toen Hummelen in Nijmegen hoogleraar was geworden, kreeg hij van de gemeen te 's-Gravenpolder toestemming het Fiolierenmateriaal ook daar in bruikleen te houden. Dat stelde hem en zijn medewerkers in staat een aantal 's-Gravenpolder- se toneelstukken nader te bestuderen en erover te publiceren. De eerste vrucht daarvan is een tekstuitgave van het Spel van Joseph, dat hij in 1974 met G.R.W. Dibbets publiceert.52 De inleiding maakt melding van de zeer slechte staat van het manuscript, waardoor de transcriptie moeizaam tot stand kwam. De tekst bezorgers concluderen dat het spel een afschrift is van omstreeks 1636 naar een i6e-eeuws origineel. Dat origineel schrijven ze toe aan Jeronimus van der Voort, een rederijker die factor was in Lier en Antwerpen, om geloofsredenen uitweek en daarna ook enige tijd factor was in Vlissingen. De 's-Gravenpolderse afschrij ver blijkt wel een vakman: hij heeft in de tekst van Van der Voort enkele nauwe lijks merkbare coupures aangebracht. Volgens Dibbets en Hummelen is het Spel van Joseph de enige - en ook geslaagde - rederijkersbewerking van dit verhaal. Een door Van Selm aangekondigde teksteditie van de rollen van Sandrijn en Lanslot door Hüsken en Schaars laat nog lang op zich wachten, maar verschijnt dan toch in 1985.53 In hun inleiding nemen ze meteen in de eerste voetnoot de maat 484 'De wereld in' 51 GAB Archieven 's-Gravenpolder, inv.nr. 1182, brief Hummelen aan gemeente 's-Gravenpolder, 26-01-1968. 52 G.R.W. Dibbets en W.M.H. Hummelen, Joseph, een historiaalspel van Jeronimus van der Voort Een tekstuitgave, ingeleid en van aantekeningen voorzien door G.R.W. Dibbets en W.M.H. Hummelen. In: Jaarboek van de Koninklijke Soevereine Hoofdkamer van Retorica De Fonteine te Gent 15-16 (1973-1974), 43-166. 53 Van Selm, Aanvullingen, 1978. W.N.M. Hüsken en F.A.M. Schaars, Sandrijn en Lanslot. Di plomatische uitgave van twee toneelrollen uit het voormalig archief van de Redrijkerskamer De Fiolieren te 's-Gravenpolder. Nijmegen/Grave, 1985(1).

Archief | 2019 | | pagina 486