Andere rederijkersarchieven in Zeeland Er zijn nog enkele collecties van Zeeuwse rederijkerskamers bewaard. Geen daar van komt in publicaties zo vaak aan de orde als de 's-Gravenpolderse. Enigszins vergelijkbaar met Poldermans' vondst is die van Meertens in Brouwershaven: een statuut, een tiental kluchten en enkele liedjes.83 Kort na Meertens' bekendmaking daarvan verscheen er een dissertatie over die voornamelijk taalkundig gericht was en weinig inging op literaire of dramaturgische aspecten.84 Daarna is er re gelmatig aandacht aan besteed door onderzoekers van rederijkerskluchten, maar minder dan aan de s'-Gravenpolderse spelen.85 Dat komt waarschijnlijk doordat die collectie gevarieerder is dan de Brouwershavense, met spelen van heel diverse aard. Ook van de Middelburgse kamer Het Bloemken Jesse is materiaal bewaard gebleven en daar is ook over gepubliceerd, maar die publicaties betreffen veelal het werk van individuele dichters en niet zozeer de productie van de kamer waar van ze lid waren. De Veerse rederijkerskamer Missus Scholieren ten slotte heeft een omvangrijk archief nagelaten. Dat lijkt vooral voer voor historici: de statuten, de rekeningboeken en enkele losse documenten geven veel informatie over Veere en zijn inwoners prijs, tot aan het eind van de achttiende eeuw zelfs. In het project Rederijkers in Zeeland wordt dat materiaal nu ontsloten.86 Inmiddels zijn in het kader van dat project ook de verzenboeken getranscribeerd en dus beschikbaar voor onderzoekers. Recente publicaties van Elsbeth Blok - den Braber laten zien dat dat Veerse materiaal, ondanks het ontbreken van toneelteksten, zeker zo rijk en gevarieerd is als het 's-Gravenpolderse en ook een goede kans maakt op een mooie carrière in de wetenschap.87 Besluit Met het Spel van de stathouwer stuurde Poldermans in 1930 via Archief eigenlijk de hele Fiolierenverzameling 'de wereld in' en hoopte dat dat kon bijdragen 'aan de kennis van de 'oude kamers van Rethorica, aan belangstelling voor de rederijkers- Bram le Clercq 491 83 Meertens, Letterkundig leven, 116-117. 84 H. Meijling, Esbatementen van de Roode Lelie te Brouwershaven. Groningen, 1946. 85 Bijvoorbeeld Hüsken, Noyt meerder; Kramer, Mooi vies. 86 Informatie over het project Rederijkers in Zeeland op https://rederijkerszeeland.wordpress. com. 87 E. den Braber, 'Dichtkunst beminnende Leden der Redenzaal binnen Vere': Een onderzoek naar de location of value in de verzenboeken van de Veerse rederijkerskamer Missus Scholieren (1681 1794). Ongepubliceerd. Utrecht, 2017 en E. Blok - den Braber, Vensterglazen, toneel en verzen boeken: het spel van de Veerse rederijkerskamer Missus Scholieren (1681-1796). In: Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 2017, 101-121.

Archief | 2019 | | pagina 493