plaats Akkertje lagen de stroken bouwland ('meetjes') met ertussen greppels op 4 meter NAP. In een profiel in het Tegeldal lag het oude akkerniveau op 4,8 meter NAP. De bewerkte bodem is de bovenkant van het vrij vlakke Oude Duin en was al in de Ijzertijd in gebruik. Van een boerderij werd niets gevonden. Vermoed wordt dat die wat hoger in het landschap lag en dat de sporen ervan zijn weg gewaaid. Voor de Middeleeuwen, een periode vrijwel zonder historische bron nen voor de duinen, bood de archeologie volgens de hier beschreven methode een goed inzicht in de vorming van de jonge Duinen tussen de tiende en der tiende eeuw. Dankzij de ijver van meester Hubregtse en de vrijwilligers van de AWN werd een bijzondere resultaat bereikt. De kennis over het ontstaan van de Schouwse duinen nam hierdoor sterk toe. Onverwacht kwamen in januari 1994 resten van het oude Westenschouwen op het strand aan de oppervlakte. Dat was in de tijd van Hubregtse ook vaak het geval geweest en eveneens in 1947, 1967 en 1975. Door mariene en eolische erosie verdween het strandzand en in een zwin kwam kleigrond aan de oppervlakte. Hierin stonden palen en wanden van huizen of schuren en waren er tonputten. Uit de cultuurlaag kwamen veel scherven tevoorschijn uit de veertiende en vijf tiende eeuw. Met de metaaldetector werden zeer veel middeleeuwse voorwerpen gevonden, waaronder meer dan duizend profane en religieuze insignes.49 Ook hier werkten de vrijwilligers van de AWN en enkele particulieren samen op het strand, waar in de periode 1911 en 1940 Hubregtse veel had gespeurd. Tegenwoor dig is de vindplaats verdwenen onder de zandsuppleties. In de dertiende eeuw lag er het vissersdorp Paalvoetsijde. Door erosie van de Oosterschelde was men toen gedwongen achter de smalle Zuidduinen een inlaagdijk aan te leggen. In deze dijk, waardoor de kreek Amer naar zee liep, werd een kleine haven aangelegd met een houwer of spuikom om die haven door te spoelen. In 1296 noemde men het 'de nieuwe haven in Westland', later Westenschouwen. De bloei van deze ne derzetting vond plaats in de vijftiende eeuw met haringvisserij en internationale handel.50 De gevonden gouden schilden van Philips de Goede (1419-1467) spreken duidelijke taal over de welvaart van het dorp Westenschouwen.51 Frans Beekman 513 49 L. van der Valk, Scherven op Westenschouwens laag water. Vondsten in het buitengebied van 's Gravenhage. In: Kwadrant (AWN, afd. Den Haag e.o.), 1994-2, 16-23. Beekman en Van Beu- ningen, Westenschouwen. 50 Beekman, Kop van Schouwen, 87-98. 51 Jacobi, Enkele munten.

Archief | 2019 | | pagina 515