ligt. Met dit probleem werd Hubregtse al geconfronteerd en dat speelt nog steeds, hoewel de kennis van het gebruiksaardewerk sterk is toegenomen. Het aardewerk uit het Vlierendal is vooral afkomstig uit de Midden en Late Ij zertijd en is vergelijkbaar met dat uit het onderzoek door Van Heeringen in 1988. Bij dit aardewerk is veel botmateriaal gevonden, weggegooid in een afvalkuil. Ook Hubregtse vond in de duinen en hoog op het strand botten en 'Germaansch' aar dewerk samen. Het bot van rund en schaap/geit is Ci4-gedateerd en kwam uit op een absolute ouderdom van resp. 2085 +/- 30 BP en 2210 +/- 30 BP. Dit resultaat bevestigt de ouderdom in de Midden en Late Ijzertijd. Bijzonder was een stuk gewei van edelhert met kapsporen en een wat jongere datering (1905 +/- 30 BP), dus Romeinse tijd. Het gewei is waarschijnlijk aangevoerd om er gebruiksvoor werpen van te maken. Naast gewei van edelhert werden in 2016 en 2018 botten en gebitsdelen van een bruine beer gevonden.58 De vondst van een vuurstenen klingschrabber en een geretoucheerde afslag zijn afkomstig uit de Ijzertijd. Een beperkt aantal middeleeuwse scherven in het Vlierendal dateert uit het midden van de twaalfde eeuw en dat betekent dat de overstuiving met jong Duinzand daarna heeft plaats gevonden. Het aardewerk uit de Nieuwe Westerse Laagte is voornamelijk middeleeuws. Tot 2010 ging het om meer dan 2000 scherven vooral ruwwandige kogelpot (71 en Paffrath, Pingsdorf en Andenne. Deze samenstelling suggereert een datering uit de tiende-elfde eeuw. Uit de gehele periode 2007-2014 werden in de Nieuwe Westerse Laagte 9771 middeleeuwse scherven opgeraapt in een beperkt gebied van 2000 m2. Deze grote concentratie duidt op een vrij dichte bewoning, niet op akkerbemesting, die veel meer verspreid is.59 Ook in de vlakbij gelegen Westerse Laagte waren in de periode 1992-1994 veel scherven gevonden, meer dan in an dere stuifvalleien. Het gaat om het eenvoudige aardewerk, niet om luxe potten. Mogelijk ligt hier het achterland van de vroegmiddeleeuwse handelsnederzetting Scaltheim, die allang in zee is verdwenen. In de Nieuwe Westerse Laagte werden de resten van twee potten uit de Late Ijzertijd gevonden, geen scherven uit de Midden Ijzertijd. Er werden geen botten van rund en schaap gevonden, maar wel gewei van edelhert met kapsporen en gedateerd op 1570 +/- 30 BP, dus nog in de Laat-Romeinse tijd. In de periode 1992-2008 werden in de Westerse Laagte en de Nieuwe Westerse Laagte zes schijffibula's gevonden uit de negende-tiende Frans Beekman 517 58 Determinatie Dick Mol te Hoofddorp. 59 G.P.A. Besuijen, L. van der Valk, Westenschouwen PAS maatregel Meeuwenduinen en Domani- ale bossen, gemeente Schouwen-Duiveland, Artefact Rapport 229, 2016.

Archief | 2019 | | pagina 519