eeuw. Door een detector amateur werd in de Nieuwe Westerse Laagte een Ot- toonse munt uit looo en een deel van een bronzen paardenbit uit de elfde eeuw gevonden. Het aardewerk en de metaalvondsten wijzen naar het begin van de elfde eeuw als moment van overstuiving van deze plek door de Jonge Duinen. Deze overstuiving was aan de zeekant begonnen en zou doorgaan tot vlak voor het dorp Haamstede. Uiteindelijk zou het elke vorm van bewoning in de Oude Duinen onmogelijk maken. Samenvatting Door omvang en gevarieerdheid is de collectie Hubregtse met het bijbehorend papieren archief uniek in Zeeland. De betekenis van de collectie voor de archeo logische kennis van de Kop van Schouwen is groot. De munten en andere metalen voorwerpen uit de Romeinse tijd en Vroege Middeleeuwen wijzen op toenmalige bewoning, handel en militaire activiteiten. De scherven in de collectie Hubregtse, waarvan de vindplaatsen per dal goed bekend zijn, vragen om een (her)determinatie. De vindplaatsen van munten en metalen voorwerpen moeten nauwkeuriger worden vastgesteld. Ook hier zullen (her)determinaties nodig zijn. Het is van groot belang dat de collectie Hubregtse op één plaats wordt bewaard. Een beredeneerde digitale catalogus is vanwege de (inter)nationale betekenis zeer gewenst, te meer omdat de domaniale duinen op de Kop van Schouwen het grootste archeologisch rijksmonument van Nederland (7oo ha) zijn. Het opnieuw bestuderen van de voorwerpen uit de Vroege Middeleeuwen, die werden gevonden aan beide kanten van de monding van de Oosterschelde op Walcheren en Schouwen zal zeker tot nieuwe resultaten leiden. Het onder zoek van de scherven van Ijzertijd tot Volle Middeleeuwen leidde al tot een beter inzicht in de duinvorming op Schouwen. De recente vondsten van edelhert en bruine beer zijn belangrijk voor de kennis van het vroegere duinlandschap. 5i8 Honderd jaar archeologisch onderzoek op het strand

Archief | 2019 | | pagina 520