Willem van den Broeke een laatste bolwerk van de gevestigde orde en de Middelburgse regentenmenta liteit. Levien de Bree en Louis Lockefeer waren beiden docent in het middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen en hadden hun wortels in de rijke traditie van de MO-akten (d.i. een gedegen vakinhoudelijk kennis gepaard aan grote didacti sche bekwaamheden).12 Het waren schoolmeesters in de beste zin van het woord, wars van elk vertoon van geleerdheid, maar met een zeer brede opleiding en een indrukwekkende reeks publicaties. De Bree was bovendien gepokt en gemazeld in de historisch-materialistische geschiedopvattingen van de bekende, Amster damse historicus Jan Romein, zoals blijkt uit de necrologie die M.P. de Bruin van hem schreef in het Zeeuws Tijdschrift van 1977 dat voor een belangrijk deel aan zijn overlijden was gewijd.13 525 Wachthuisje aan haven; links L.W. de Bree en rechts M.P. de Bruin. In september 1968 bezoeken L.W. de Bree, M.P. de Bruin met fotograaf C.A.L. Kotvis Sint-Philipsland en doen hiervan verslag in de rubriek 'Zeeuws prentenboek' van het Zeeuws Tijdschrift (jrg 1968 pag. 156 e.v.). In het praathuisje aan de haven laat De Bruin zijn mappen met foto's en prentbriefkaarten zien. Zeeuwse Beeldbank 5901. (Foto: C. Kotvis). 12 De eerder in de voorafgaande noten 8 en 9 vermelde gegevens zijn ontleend aan: Personen dossier L.G.J. Lockefeer en L.W. de Bree. Geraadpleegd in ZB: Planbureau en Bibliotheek van Zeeland te Middelburg (Voormalig Zeeuws Documentatiecentrum). 13 M.P. de Bruin, Eilander zonder voetstuk. De Bree en de uitdaging van de geschiedenis. In: Zeeuws Tijdschrift nr. 2, 27 jrg 1977, 51.

Archief | 2019 | | pagina 527