Willem van den Broeke omschreef de doelstelling van het tijdschrift op de binnenzijde van de omslag als volgt: 'Het Zeeuws Tijdschrift beoogt de verbreiding van kennis omtrent Zeeland en zijn bewoners; het biedt daartoe populair gestelde, wetenschappelijk verant woorde verhandelingen.' In een toelichting schreef dezelfde redactie: Tegenwoordig zouden wij zeggen, dat hier de kiem lag voor een (aanvankelijk be dekte) controverse tussen toegepaste wetenschappen (applied sciences) - waar van de oprichters van het Zeeuws Tijdschrift de exponenten waren - en het zuiver wetenschappelijk onderzoek met een sterk historische gerichtheid, waarvan de aanhangers bij het Genootschap waren te vinden. Vanuit dit perspectief gezien behoeft het geen verwondering te wekken dat de samenwerking tussen het Ge nootschap en het Tijdschrift pas in 1963 concreet vorm kreeg. In de loop van de tijd zouden geleidelijk de divergerende meningen meer en meer naar elkaar toe groeien. Persoonlijke contacten in de betrekkelijk overzichtelijke wereld van het Genootschap, het Zeeuwse culturele en sociaaleconomische leven en de redactie en medewerkers van het Zeeuws Tijdschrift zullen de tegenstelling wel overbrugd hebben. Maar de aan het eind van de jaren vijftig opkomende kritiek op het be leid binnen het Genootschap vormde de belangrijkste katalysator.17 In de loop van 1963 vonden de tot elkaar veroordeelde partijen van het Tijdschrift en het Genootschap elkaar. In het jaarverslag van het Genootschap over 1964 werd daar over door de secretaris het volgende bericht: 527 Wanneer wij op de omslag verklaren, dat het blad artikels in populaire vorm zal brengen, bedoelen wij daarmee niet de gemakkelijk leesbare vorm te kiezen, die enige inspanning overbodig maakt. Onze opzet is veeleer, de lezer kopie aan te bieden, die enige blijvende waarde bezit, en daardoor verdient, herlezen te worden. Zo doende, hopen wij van Zeelands vrienden tevens vrienden van het tijdschrift te maken.16 verheugend was het, dat de samenwerking met het Zeeuws Tijdschrift thans definitief vorm kreeg. Nadat in 1963 het tijdschrift bij wijze van proef aan de leden was toegezonden, werd mede op grond van de uitslag van een onder de leden ingesteld opinieonderzoek, besloten per 1 januari 1964 een overeenkomst 16 Zeeuws Tijdschrift nr. 1, 1ste jrg. 1950, 1. 17 Zie hierna: Meertens over het Genootschap en Aansporingen tot wijziging van het beleid.

Archief | 2019 | | pagina 529