Daarmee was de grondslag gelegd voor een bijna dertig jaar durende samenwer king tussen het Zeeuws Tijdschrift en het Zeeuws Genootschap. Maar voor het zover was had een vooraanstaand lid van het Genootschap in een doordacht be toog het Zeeuws Genootschap wakker geschud. Meertens over het Genootschap19 In het Zeeuws Tijdschrift (1957) nam PJ. Meertens (lid van het Genootschap, la ter bekend geworden als meneer Beerta in de romancyclus Het Bureau van J.J. Voskuil) de pen op om zijn bezorgdheid uit te spreken over het door het bestuur gevoerde beleid. Hij toonde zich verontrust over een drietal wezenlijke oneven wichtigheden in de organisatiestructuur van het Genootschap. Met name en in de eerste plaats noemde hij de dominante positie van het museum 'als zwaartepunt van het Genootschap'20 Om dit in stand te houden moest er geld worden geleend en moesten zelfs waardevolle, zeldzame objecten worden verkocht. Bovendien vroeg Meertens zich af of het Genootschap zijn doelstelling (zoals verwoord in artikel 1 van de Wet: 'het bevorderen en verbreiden van kennis en wetenschap in zonderheid in Zeeland') niet effectiever zou kunnen verwezenlijken door de bakens te verzetten. Hij suggereerde de lezingen toegankelijker te maken voor een breder publiek, zoals het Provinciaal Utrechts Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen (PUG) dat deed. Ook zag hij de samenwerking met het Natuur kundig Gezelschap te Middelburg graag hersteld. Ten slotte was ook de overver tegenwoordiging van de Middelburgse elite in het ledenbestand van het Genoot schap hem een doorn in het oog. Van de 308 in Zeeland wonende leden kwam in 1953 bijna 40 uit Middelburg. Meertens vroeg zich af of er op Noord-Beveland 528 Kapitale koerswijzigingen in het Zeeuws Genootschap (1950-2017) aan te gaan met de Stichting Zeeuws Tijdschrift, krachtens welke onze leden het tijdschrift ontvangen, terwijl het Genootschap bovendien een aantal pagina's ter beschikking krijgt voor het doen van mededelingen. Het bleek noodzakelijk, teneinde dit te kunnen financieren, de contributie te verhogen van 10,- tot 15,- per jaar.18 18 Archief Vroegere en latere mededelingen voornamelijk in betrekking tot Zeeland Uitgave van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Z.pl. 1964, V. 19 De titel van deze paragraaf is een toespeling op één van de eerste uitgaven van boekhandel Fanoy te Middelburg: Meertens over de Zeeuwen. Middelburg, 1979. 20 Meertens, Het Genootschap, 67.

Archief | 2019 | | pagina 530