Het tweede eeuwfeest (1969) Tijdens deze periode van heroriëntatie viel het tweehonderdjarig bestaan van het Zeeuws Genootschap. Het feest werd gevierd met een bijzondere uitgave van het Archief van het Genootschap. In het voorwoord werd gesteld, dat de publicatie Die vraag aan het eind van het voorwoord was typerend voor de beleidskwesties waarvoor het Genootschap zich destijds gesteld zag. Het was kennelijk moeilijk te kiezen tussen enerzijds een directe aansluiting bij de op handen zijnde econo mische en maatschappelijke veranderingen en anderzijds het vasthouden aan de traditie met de nadruk op beschrijving en analyse van het verleden. Het belang van de onlosmakelijk verbondenheid van beide elementen werd kennelijk niet alleen nog onvoldoende beseft, maar vooral ook niet erkend als een bron van inspiratie voor de toekomst die men kennelijk met zorg tegemoet zag. Wanneer men het voorafgaande in ogenschouw neemt, hoeft deze constatering overigens niet te al te zeer te verbazen. Uit de moeizame samenwerking tussen het Zeeuws Tijdschrift en het Genootschap bleek immers dat daar de schoen wrong. Niet zozeer de financi- ele perikelen vormde de oorzaak voor de wederzijdse irritatie als wel het verschil in opvatting wat het tijdschrift moest uitdragen, in feite de inhoud van de op te nemen artikelen. Bij de initiatiefnemers van het Zeeuw Tijdschrift stond de actua liteit voorop, terwijl het bestuur van het Genootschap wenste vast te houden aan de traditionele benadering, aan een zogenaamd wetenschappelijke benadering van 536 Kapitale koerswijzigingen in het Zeeuws Genootschap (1950-2017) enerzijds een bezinning wil zijn op het werk dat is gedaan. De lange lijst van verhandelingen laat de verschuiving in de tijd zien van de doelstelling, n.l. van bijdragen op vele gebieden van wetenschap naar mededelingen voornamelijk met betrekking tot Zeeland en dan nog veelal historisch gericht. Een figuur als Leendert Bomme uit de begintijd van het Genootschap toont de combinatie van een koopman en een verdienstelijk beoefenaar van de natuurwetenschapen. Het leek daarom gewenst om thans ook te bezinnen op wat er in Zeeland gebeurt en gaat gebeuren. Landbouw en industrie zijn zeer belangrijk, maar iedere dag weer worden wij met onze monumenten van geschiedenis en cultuur gecon fronteerd. Een balans van twee eeuwen is opgemaakt. Wat zullen wij hiermee in de toekomst doen?34 34 Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1769-1969 Archief Vroegere en latere mededelingen voornamelijk betreffende tot Zeeland. Uitgave van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen 1969, Z.pl.,Z.j., 5.

Archief | 2019 | | pagina 538