en ondergebracht bij verschillende instanties. Voor het zover was, werd er stevig vergaderd (met een bestuurscrisis als reële dreiging). Op 17 februari 1976 verscheen in de Provinciale Zeeuwsche Courant een artikel onder de titel 'Gebrek aan geld en ruimte beperken het Zeeuws Museum. Dit stuk werd gepubliceerd naar aanleiding van een gesprek van het museumbestuur met een delegatie van de Zeeuwse Culturele Raad. Er werd onder meer opgemerkt, dat gebrek aan ruimte, geld en personeel een behoorlijke berging en raadpleging van de atlas Zelandia Illustrata in de weg stonden. Het artikel werd besloten met de woorden van de voorzitter van het museumbestuur, 'dat het Zeeuws Museum graag openstaat voor opbouwende kritiek en (dat) deskundige hulp en adviezen zeer welkom zijn.' Op deze uitnodiging ging de toenmalige rijksarchivaris dr. P. Scherft in. Hij bood aan om de collectie in de brandveilige en van klimaatbeheer sing voorziene depots van het Rijksarchief onder te brengen. In juni 1976 stemde het bestuur van het Zeeuws museum met dit aanbod in en gaf het de eigenaar van de verzameling, het Zeeuws Genootschap, in overweging om aan het verzoek van de rijksarchivaris te voldoen. Nog in dezelfde maand nam de ledenvergadering van het Genootschap de beslissing, de kaarten- en prentenverzameling in bewa ring te geven aan het Rijksarchief. Het archief was echter niet de enige instelling die de verzameling Zelandia Illustrata in bruikleen wilde. Ook de Provinciale Bibliotheek zat op het vinkentouw en vond dat de atlas het best aan haar in bruik leen kon worden gegeven: de collectie zou daar een onderdeel en een aanvulling van het Zeeuws Documentatiecentrum kunnen vormen. Bij de besluitvorming binnen het Genootschap speelde een advies van de Werkgroep Historie en Archeologie een belangrijke rol. In dit uitgebreide advies, dat hoofdzakelijk door Hein Kluiver was opgesteld, werd bij de afweging van de voor- en nadelen van onderbrenging bij het Rijksarchief of bibliotheek een voor keur voor het Rijksarchief uitgesproken. Bij de uiteindelijke standpuntbepaling speelden de optimale depotcondities van het Rijksarchief een cruciale rol. Dit argument heeft in de discussie in het Genootschap, die telkens oplaaide, totdat op 23 januari 1978 de definitieve overeenkomst met het Rijksarchief werd gesloten, de doorslag gegeven.37 538 Kapitale koerswijzigingen in het Zeeuws Genootschap (1950-2017) 37 R. Koops, Hein Kluiver en de Zelandia Illustrata. Herinneringen aan de bemoeienissen van Hein Kluiver met de historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata. In: Smulders, Hein Kluiver, 269 en 270.

Archief | 2019 | | pagina 540