Willem van den Broeke De Encyclopedie van Zeeland (1982) De gedachte een encyclopedie van Zeeland samen te stellen, werd voor het eerst geopperd in een vergadering van de Werkgroep Historie en Archeologie in de loop van 1965 door de archivaris van Zierikzee, de heer C. Postma. Hoewel men zich terdege bewust was van het gewicht en de omvang van de onderneming (en wellicht minder van de omvang van de kosten), werd er reeds in het daar opvolgende jaar een voorlopige redactie gevormd en werden potentiële auteurs benaderd. In 1966 werd een heel nummer van het Zeeuws Tijdschrift gevuld met proefpagina's van de beoogde encyclopedie. Daarna bleef het echter twee jaar stil, omdat ook de omvang van de werkzaamheden schromelijk waren onderschat! Pas in de winter van 1968 kon de Werkgroep melding maken van het feit, dat het bestuur van het Genootschap zich het lot van de encyclopedie had aangetrok ken door de bedragen, nodig voor het tot stand komen van de kopij en illustraties te voteren. Bovendien waren ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het Genootschap onder de leden en bij bedrijven gelden ingezameld voor de encyclo pedie. In zijn rede ter gelegenheid van het jubileum verklaarde de voorzitter van het Genootschap: Ondanks deze bemoedigende woorden bleef de realisatie van de encyclopedie een moeizaam proces. Toezeggingen van auteurs werden in sommige gevallen geen gestand gedaan, de broodnodige administratieve ondersteuning liet veel te wensen over en een ervaren eindredacteur ontbrak. In de loop van 1978 dreigde de hele onderneming stuk te lopen, ware het niet dat opnieuw het bestuur van het Genootschap bereid was bij te springen door de administratieve organisatie voor 539 Bijzondere vermelding verdient nog de redactiecommissie van de Zeeuwse Encyclopedie. Recentelijk gestart, heeft deze commissie de omvangrijke taak op zich genomen als Hoofdredactie de samenstelling van de Encyclopedie van Zeeland te coördineren en de uiteindelijke vorm te bepalen. Het Bestuur van het Genootschap hecht grote waarde aan de publicatie van deze Encyclopedie, waarmede beoogd wordt een belangrijke bijdrage te leveren aan de wetenschap Zeeland betreffende. Het Bestuur spreekt de hoop uit, dat de commissie er vol ledig in zal slagen het beoogde doel te bereiken.38 38 Rede, gehouden door de voorzitter, drs. J.R. Glaubitz, bij de viering van het 200-jarig bestaan van het Genootschap. Vlissingen d.d. 26/09/1069. In: Archief, jrg. 1970, 13.

Archief | 2019 | | pagina 541