Willem van den Broeke chertje wordt en ik mag aannemen dat noch de redactie noch het bestuur van het Z.G.d.W. prijs stelt op een dergelijke deconfiture.' Toen de redactie bereid was op de voorstellen van Teunis in te gaan werd hij de nieuwe eindredacteur.40 Zo kon met een nieuwe redactiecommissie een nieuwe start gemaakt worden. In 1982 was het eerste deel gereed. Als gevolg van de systematische, rubrieks- gewijze aanpak dijde het project steeds meer uit. In plaats van één deel rolden er drie kloeke delen van de pers! De redactie had ernaar gestreefd dat de recente we tenschappelijk resultaten o.a. op het gebied van de archeologie, bodemkunde en historische geografie, zoals die na de Tweede Wereldoorlog waren gepubliceerd, in de artikelen zouden worden verwerkt. Ondanks genoemde beperkingen kan de Encyclopedie van Zeeland gezien wor den als een positieve bijdrage van het Genootschap aan de verspreiding van we tenschappelijke kennis over de regio op een breed terrein. In zekere zin heeft de encyclopedie wel gewerkt als de wet van de remmende voorsprong. Een weten schappelijk verantwoorde Geschiedenis van Zeeland heeft daardoor (in vergelij king met andere provincies) immers lang, dat wil zeggen tot 2014 op zich laten wachten. 541 Op deze wijze hopen het Genootschap en zijn redactie-commissie de Zeeu wen binnen en buiten de provincie een naslagwerk te hebben verschaft, dat een waardig opvolger zal zijn op de standaardwerken uit het verleden: Reigersberg, Boxhorn, Smallegange, de Tegenwoordige Staat, Nagtglas en Van Empel en Pie ters. Niettemin beseft de redactie-commissie dat er fouten en onvolkomenheden aan het werk kleven. Bij pionierswerk is dat onvermijdelijk. Niet alle terreinen zijn even adequaat behandeld. De redactie-commissie heeft zich niet kunnen be geven in bronnenonderzoek en was daardoor afhankelijk van de bijdragen van de individuele medewerkers. Een zekere onevenwichtigheid valt op sommige plaat sen te constateren. De ene auteur schrijft nu eenmaal meer en uitputtender dan de andere. Sommigen produceerden met grote regelmaat hun artikelen, anderen beloofden veel maar lieten het op het laatste moment afweten.41 40 Brief van Teunis aan de hoofdredacteur van de Zeeuwse Encyclopedie, d.d. 20 januari 1977. Deze brief en het bijbehorende advies bevinden zich in het niet geïnventariseerd archief van de Encyclopedie van Zeeland, dat welwillend ter beschikking werd gesteld door mw. Ineke Vogel-Wessels Boer. 41 Ten geleide in: Encyclopedie van Zeeland. Middelburg, 1982, 5, 6.

Archief | 2019 | | pagina 543