Willem van den Broeke Toen de ledenvergadering van het Genootschap het voorstel van het bestuur aan vaardde, was de weg vrij voor een eigen tijdschrift. Het tijdschrift Zeeland (1992) In 1992 verscheen voor het eerst het nieuwe genootschappelijke tijdschrift onder de originele naam Zeeland. Een interim redactie onder leiding van Frits Smulders bracht een zogenaamd nul-nummer uit waar in een redactioneel ten geleide uit de doeken werd gedaan wat de redactie met het tijdschrift Zeeland voor ogen stond. De wisselende personele samenstelling van de redactie vormde in de loop van de tijd de grondslag voor een realisatie van die intenties. Een constante factor in die wisselingen van de wacht, was Frits Smulders. Zijn kritische bijdragen aan de discussie vormden een garantie voor de wetenschappelijke kwaliteit van de bijdragen aan de nieuwe periodiek. Naar aanleiding van het verschijnen van de 545 Wie de publicaties van het Zeeuws Genootschap van bijna twee en een kwart eeuw doorneemt, zal bemerken dat ze een afspiegeling zijn van de tijd een de maatschappij waarin ze ontstaan zijn. Het Genootschap acht nu de omstandig heden en de tijd rijp om naast het Archief en de Werken een tijdschrift in het leven te roepen waarin plaats is voor korte artikelen over een veelheid van on derwerpen, geschreven in een heldere stijl, aansluitend bij de nog slechts korte traditie van de wetenschapsjournalistiek. Het Archief blijft gereserveerd voor de grotere wetenschappelijke bijdragen en de jaarverslagen van het Genoot schap, het op gezette tijden verschijnend Bulletin aan de leden zal in het nieuwe tijdschrift opgaan. Uiteraard zal Zeeland aandacht besteden aan die terreinen waarop het Genootschap zich van oudsher begeeft: de Zeeuwse geschiedenis en archeologie, beeldende kunst, literatuur, taal en muziek. Het ligt nadrukkelijk in de bedoeling om daarnaast ook aan andere, actuele aspecten van Zeeland en de Zeeuwse samenleving bijdragen te wijden, zoals aan natuur en milieu, aan economie, demografie en sociologie. Een deelname aan de maatschappelij ke discussie van het moment - hetzij in de vorm van discussie-artikelen, hetzij via interviews - zal niet geschuwd worden. Het samenstellen van (extra) the manummers naar aanleiding van bijzondere gebeurtenissen of omstandigheden behoort tot de redactionele voornemens.48 48 Van de redactie ad interim in: Zeeland, jrg. 1991, 0/1, 4.

Archief | 2019 | | pagina 547