Willem van den Broeke Conclusie In deze bijdrage is een overzicht gegeven van belangrijke momenten in de ge schiedenis van het Zeeuws Genootschap na de Tweede Wereldoorlog. Die ge beurtenissen markeerden ingrijpende beslissingen, waarbij verschil van mening optrad over de wijze waarop het Genootschap zich zou moeten ontwikkelen en positioneren. Over de oorzaak van die controverses en meningsverschillen liepen en lopen de meningen duidelijk uiteen. Deze verhandeling vormt gerede aanlei ding om de tegenstellingen terug te voeren op het van meet af aan bestaande verschil tussen leden en directeuren (en directrices). Dat onderscheid bleef ove rigens - zoals uit de jaarverslaggeving blijkt - tot het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog gehandhaafd. Directeuren en directrices waren vrijgesteld van een wetenschappelijk verantwoorde bijdrage in de vorm van een lezing of een regis tratie van verworven bezit. Gewone leden waren als echte liefhebbers (amateurs) juist op die terreinen actief! In kringen van het Genootschap werden de oorzaken van de meningsverschillen over het te voeren beleid later vaak vertaald in termen van een discrepantie tussen wat de beleidsmakers voor ogen stond en dat wat de werkers in het veld wenselijk achtten. Uit de beschreven kwesties bleek duidelijk dat na de Tweede Wereldoorlog in de beleidsdiscussies nieuwe aspecten versche nen en nieuwe argumenten werden aangevoerd. In de eerste plaats herkennen we daarbij voor het eerst het aspect van de maatschappelijke betrokkenheid van de wetenschapsbeoefening (het wetenschappelijk engagement van wat later toege paste wetenschappen - applied sciences - is gaan heten) die een aantal promi nente leden van het Genootschap node miste. In de tweede plaats zien we in de activiteiten van het Genootschap een verbreding van het aanbod van lezingen, publicaties en tentoonstellingen met de bedoeling een groter publiek aan te trek ken. Daardoor zou het Genootschap zich wellicht een plaats weten te verwer ven in het op gang gekomen democratiseringsproces van de tweede helft van de vorige eeuw. De samenwerking met het Zeeuws Tijdschrift vormt een illustratie de wijze waarop het toenmalige bestuur van het Genootschap de beide nieuwe uitgangspunten wenste te verwezenlijken. De oorzaak van het uiteindelijk mislukken van de samenwerking tussen het Genootschap en het Zeeuws Tijdschrift was wellicht een uitvloeisel van de oude tegenstelling tussen professionals en amateurs. Daarnaast speelde mogelijk een rol dat het Genootschap door samenstelling van bestuur en leden stellig meende dat samenwerking met andere verenigingen en instituten niet direct nodig was. Traditioneel werd het Zeeuws Genootschap bovendien in zijn ledenbestand niet 547

Archief | 2019 | | pagina 549