Ook een inventarisatie van de onderwerpen uit dezelfde periode (tabel 2) levert niet het beeld op van een oudheidkundige kring en een sterke regionale gericht heid. In tegendeel: de verhandelingen gingen zelden over Walcheren of Zeeland en hadden vooral het doel de wetenschap en haar disciplines vooruit te helpen. De prijsvragen, waaraan ook niet-leden en niet-directeuren mochten deelnemen, moesten vooral toepasbaar zijn in de praktijk en betroffen vooral de wereld buiten Zeeland. In 1774 werd bijvoorbeeld de vraag gesteld welke de onderscheidende kenmerken waren van de besmettelijke rotkoorts op de schepen die op Oost-In- dië voeren. Het Genootschap wilde ook weten door welke oorzaken deze koorts werd voort gebracht en welke middelen er waren om ze te behandelen, te voorkomen en te stoppen?64 De winnende inzending was van de Rotterdamse geneeskundige Jo hannes Veirac die daarvoor de gouden erepenning ontving.65 In 1783 mochten de deelnemers hun hoofd breken over de vraag met welke gebreken de vaderlandse hogescholen te maken hadden en wat er kon worden gedaan om verbeteringen te bedenken 'tot spoediger voortzetting van allerlei wetenschappen; en ter meerdere beschaving onzer natie. In tabel 3 zijn de onderwerpen van de prijsvragen inge deeld naar reikwijdte. Het blijkt dat in de eerste twintig jaar van het Genootschap slechts 6 van de 36 vragen alleen betrekking hadden op Zeeland. Daarnaast waren nog eens 6 prijsvragen die een algemene betekenis hadden, maar wel met Zeeland als casus. Verreweg de meeste hadden helemaal geen betrekking op Zeeland: 24. Opvallend is dat 8 van de 12 Zeeuwse of Zeeland-gerelateerde onderwerpen in de Peter van Druenen 79 Rubriek verhandelingen prijsvragen Waterstaat en landbouw 8 5 Geschiedenis en mythologie 10 4 Geneeskunde 47 8 Overheid en recht 2 5 Scheepvaart 4 2 Onderwijs en wetenschap 34 8 Tabel 2. Onderwerpen van prijsvragen en verhandelingen 1769-1786. 64 Ibidem, LIII. De weergegeven tekst is een hertaling. Rotkoorts (febris malignaputrida) is het achttiende-eeuwse woord voor tyfus. 65 Blok, Nieuw biografisch Woordenboek, 1517-1518.

Archief | 2019 | | pagina 81