was ervan overtuigd dat door grondige bestudering van de natuur met behulp van microscoop en telescoop men een dieper inzicht zou krijgen in God en dat men tevens de betekenis kon opsporen van duistere Schriftplaatsen.13 Deze predikant had trouwens ook een voorstel voor de titelplaat ingestuurd. Bij de opengesla gen Bijbel stelt de Wijsheid een telescoop in om het hemelgewelf te bestuderen.14 Het ontwerp haalde het niet, maar is niettemin tekenend voor de visie van dit Genootschapslid. Het is dan ook de vraag of het scherpomlijnde dogmatische Godsbegrip van de publieke kerk wellicht heeft plaatsgemaakt voor een meer dif fuser Godsbeeld. Opgemerkt dient wel te worden dat het Genootschap van deïs me niets wenste te weten: Hoe dan ook, er lijkt binnen het Genootschap meer ruimte te zijn dan binnen de orthodoxe stroming in de publieke kerk. Wij moeten ons echter wel bewust zijn van onze interpretatiekaders; de achttiende-eeuwer dacht anders dan wij en waar wij een bepaalde spanning kunnen ontwaren hoeft de achttiende-eeuwer deze geheel niet te voelen.16 De vraag blijft of auteurs in de Verhandelingen niet de ruimte zullen zoeken die het eerste genootschapsartikel biedt om meer verlichte religieuze voorstellingen te ventileren. Protestantse religie Het religieuze gehalte van het Genootschap kan mede bepaald worden door te onderzoeken op welke wijze de Opstand tegen Spanje beoordeeld werd. Het jaar 1772 was een herdenkingsjaar waarin veel gedrukte preken en leerredes het licht zagen.17 In het deel van de Verhandelingen dat het jaar erop verscheen, is een uitvoerig gedicht opgenomen onder de titel Nagedagten der Grondlegging en Her stelling der Nederlandsche Vryheid by gelegenheid van derzelver eeuwgetyde in den jaare MDCCLXXI. De schrijfster die anoniem wenste te blijven bezingt hierin de 90 De rol van religie in de beginiaren van het Zeeuws Genootschap De Deistery, welke helaas! ook in 't Vereenigd Nederland zoo veel veld wint, ontziet zich niet al wat heilig is te bespotten, en, is 't mogelyk te schenden.15 13 J. van Iperen, Verhandelinge over eene verbeteringe het zintuig des gezigts. In: Verhandelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen I. Middelburg, 1769, 461- 509. 14 ZA, KZGW, inv.nr. 58, J. van Iperen aan Genootschap, 17 jan. 1769. 15 Verhandelingen I, XXXV. 16 J.W. Buisman, Inleiding: vreemde Verlichting. In: Buisman (red.) Verlichting in Nederland, 10. 17 J. Bosma, Woorden van een gezond verstand. De invloed van de Verlichting op de in het Neder lands uitgegeven preken van 1750 tot 1800. Monografie bibliografie. Nieuwkoop, 1997, 230.

Archief | 2019 | | pagina 92