Edelen, ambacht en erfrecht op Walcheren in de eerste helft van de veertiende eeuw1 9 Peter A. Henderikx In de middeleeuwen was voor de Zeeuwse edelen het bezit van ambachtsheer lijkheid, dat wil zeggen van publiek gezag op lokaal niveau, van grote beteke nis, zowel voor de relatie tussen de edelen onderling als voor hun positie ten opzichte van de graaf van Holland en Zeeland, van wie zij de ambachten in leen hielden. Een factor van belang was daarbij het leenerfrecht dat in Zeeland gold bij de vererving van ambachtsheerlijkheden. Dat recht leidde tot vérgaande splitsing en versnippering van ambachten en week sterk af van het leenerfrecht in aangren zende gewesten.2 Dankzij de rekeningen van de grafelijke rentmeesters van Zeeland Bewesten Schelde en Zeeland Beoosten Schelde uit de jaren 1318-1343 is het mogelijk om zich op microniveau een enigszins afgerond beeld te vormen van de effecten van het Zeeuwse leenerfrecht in de eerste helft van de veertiende eeuw. Dekker en Lenselink deden dat voor Zuid-Beveland en Schouwen, en ook voor Walcheren is het met behulp van deze rekeningen mogelijk zicht te krijgen op het effect van het Zeeuwse leenerfrecht in die periode op de verhouding tussen de ambachtsheren 1 Dit artikel is gebaseerd op een lezing, gehouden in december 2013 tijdens een symposium bij het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis te Den Haag (thans Huygens-ING, Amsterdam) ter gelegenheid van het gereed komen van de digitale editie van de registers van de graven van Holland en Zeeland uit de periode van het Henegouwse Huis. Met dank aan mijn vriend drs. Gerrit van Herwijnen voor de zorgvuldige wijze waarop hij de tekst van dit artikel heeft doorgenomen en van commentaar heeft voorzien. Dank ook aan prof. dr. Hans Smit, die zo vriendelijk was mij fotokopieën te verschaffen van de grafelijke rekeningen van 1336 die zich in de Archives du Nord te Lille/Rijssel bevinden. 2 Gosses, De rechterlijke organisatie, 107-109; Dekker, Zuid-Beveland, 468-491; Van Steensel, Edelen, 260-278. Zie ook: Henderikx, Politieke geschiedenis, 115-119; Leupen, Waar komen de ambachtsheren eigenlijk vandaan?

Archief | 2020 | | pagina 10