Over 'Astronomisten' en 'Konstgenoten. Aspecten van kenniscirculatie in Middelburg in de i8e en vroege i9e eeuw Huib J. Zuidervaart Hoe komt kennis tot stand? Wat gebeurt en verandert er bij het toe-eige nen en doorgeven daarvan?' Welke sociale en lokale invloeden spelen hierbij een rol? Vragen zoals deze staan de laatste jaren volop in de be langstelling van wetenschapshistorici. Het concept 'circulatie van kennis' - waar deze vragen bij horen - heeft inmiddels al menige pen in beweging gebracht.1 Ook vaardigheden die niet cognitief, maar door ervaring worden aangebracht en doorgegeven, zijn hierbij betrokken.2 Verder is in dit kader de vraag naar de autoriteit van kennis en vaardigheden van belang. Regionale studies over deze vragen, geplaatst in een Nederlandse context, zijn echter nog betrekkelijk weinig ondernomen.3 Daarom is het is interessant om met deze vraagstellingen eens nader te kijken naar een fenomeen dat ik eind vorige eeuw eerder onder de loep nam, namelijk dat van de 'Konstgenoten.4 Dit waren natuurwetenschappelijk geïnteresseerde liefhebbers, die vanaf het begin van de achttiende eeuw tot aan het midden van de negentiende eeuw actief zijn geweest met experimenten en observaties op het terrein van de natuur- en sterrenkunde. In Middelburg waren deze liefhebbers 123 1 Zie bijvoorbeeld: Secord, Knowledge in Transit (2004); Raj, Relocating Modern Science: Circu lation and the Construction of Knowledge in South Asia and Europe (2007); Lightman e.a.(eds), The Circulation of Knowledge Between Britain, India and China (2013). 2 Zie bijvoorbeeld: Roberts e.a, (eds.), The Mindful hand. Inquiry and Invention from the Late Renaissance to Early Industrialisation (2008); Long, Artisan/Practitioners and the Rise of the New Sciences (2011). 3 Uitzonderingen zijn Dupré e.a. (eds.), Embattled Territory. The Circulation of Knowledge in the Spanish Netherlands (2015) en Dijksterhuis e.a.(eds), Locations od Knowledge in Dutch Contex ts (2019). 4 Zuidervaart, Van konstgenoten en hemelse fenomenen (1999).

Archief | 2020 | | pagina 124