Over 'Astronomisten' en 'Konstgenoten' getwijfeld de casus van de makers van de Friese spiegeltelescopen. Bij het vervaar digen van hun kijkers brachten vier producenten uit drie generaties Van der Bildt zelfs geen wezenlijke veranderingen in hun product aan.32 Het doorgeven - en het soms te gelde maken - van wetenschappelijk-cultu- reel kapitaal i. Tevel Maar ook uit Zeeland zijn fraaie voorbeelden te geven van het doorgeven van wetenschappelijk-cultureel kapitaal aan volgende generaties. Neem de casus van de eerder genoemde peperkoeken-bakker Pieter Tevel Pzn, een man die niet al leen in de voetsporen van zijn vader trad als assistent van astronomus De Munck, maar die zich ook kon vormen dankzij de aan hem overgedragen boeken van zijn overleden vader. Op zijn beurt gaf hij diezelfde boeken, maar ook een van zijn te lescopen, door aan zijn eigen zoon, de zilversmid Cornelis Tevel.33 Niet alleen wist deze Cornelis ongezocht faam te verwerven door zijn jarenlange nauwgezette stu die van zonnevlekken (waarover verderop meer), maar het cultureel kapitaal dat zo aan hem werd doorgegeven stelde de wetenschappelijk ongeschoolde Cornelis Tevel in staat om in 1817 de overleden instrumentmaker David Reghter op te vol gen als opzichter van de instrumenten bij het Heren- en Dames-Physica. Tevels eigen reputatie als langdurig sterrenkundig waarnemer hielp vervolgens weer om zijn neef en mede-erfgenaam, Pieter Cornelis Tevel (1820-1895), te helpen aan zijn baan als conciërge van het Musaeum Medioburgense, het wetenschappelijke centrum dat in 1787 gesticht was door mecenas Van de Perre.34 Ook in dit geval vertegenwoordigde het doorgegeven cultureel kapitaal dus economische waarde. 136 32 Zuidervaart, Reflecting 'Popular Culture' (2004). 33 Cornelis Tevel Pzn (1763-1838) was achtereenvolgens gehuwd [1] in 1807 met Dieuwertje Hoogerzeijl (1764-1812) en [2] in 1813 met Sara Cornelia Pijl (1766-1820). In 1797 woonde hij als zilversmidsknecht in de Nieuwe Oostersestraat N 76 huidig nr. 29). Bij het begin van zijn sterrenkundige waarnemingen woonde hij in de Bogardstraat (huidig nr. 9), welk huis hij in 1823 verkocht. Een jaar tevoren had hij het kleine huis De Bruinvisch gekocht, op de Vlasmarkt L5 huidig nr. 2). Hier zou hij tot aan zijn dood blijven wonen. 34 Zeeuws Archief, archief Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (hierna KZGW), inv. nr. 222 en idem, archief Natuurkundig Gezelschap, inv. nr. 54: akte van aanstel ling van Pieter Cornelis Tevel tot conciërge van het Musaeum Medioburgense in dienst van het Natuurkundig Gezelschap en het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1864. Eerder, in 1843, had Pieter Cornelis Tevel in het oude woonhuis van zijn oudoom op de Vlasmarkt L5 huidig nr. 2) een winkel in passementen geopend. Middelburgsche Courant, 30 mei 1843. Dit pand werd in 1859 verkocht.

Archief | 2020 | | pagina 137