Over 'Astronomisten' en 'Konstgenoten' door hem vervaardigde instrumenten, zoals - jawel - een planetarium.75 Om een en ander te benadrukken stuurde hij korte tijd later ook nog een berekening van de bijzondere 'annulaire (ofwel ringvormige) zon-eclips, die nota bene pas een halve eeuw later - op 9 oktober 1847 - zou plaatsvinden.76 De Kanter wist zich in no time een centrale plaats te verwerven in de Walcher- se genootschappen. Naast zijn Lectoraat bij de beide fysische gezelschappen werd hij in 1806 secretaris van het Zeeuwsch Genootschap en twee jaar later dus Lec tor aan de stedelijke Illustre School. Een ingrijpende verandering daarbij was dat de bij die functie horende openbare voordrachten in het auditorium niet langer in het Latijn, maar in de Nederlandse taal werden gehouden. Natuurwetenschappe lijke kennis werd daarmee plotsklaps toegankelijk voor veel bredere lagen van de samenleving.77 Het was een mooi initiatief dat echter - uitgedrukt in termen van Bourdieu - het distinctieve karakter van sterrenkundige kennis wel verminderde. Vooral in de beginjaren van zijn carrière besteedde De Kanter veel aandacht aan de astronomie. Invloedrijk was bijvoorbeeld De Kanters in 1803 te Middel burg uitgegeven Nieuwe Ecliptische Tafelen, een boek over eclipsberekeningen dat in Zeeland vrij populair werd.78 Met dit werk probeerde De Kanter bestaan de sterrenkundige tabellen onder te brengen in het door de Fransen voorgesta ne nieuwe decimale stelsel.79 Verder had De Kanter het boek geschreven voor 'min-ervarene beminnaars der sterrekunde, die zich in het vak der Eclipsen, ver- maakshalve en bij wijze van uitspanning bezig houden.80 Op De Kanters boek werd dan ook vooral ingetekend door personen die beroepshalve niets met wis- 146 75 De Kanter aan de secretaris van het Zeeuwsch Genootschap, 11 januari 1788. ZB, handschrift KZGW, nr. 423. 76 De Kanter aan de secretaris van het Zeeuwsch Genootschap, 27 oktober 1789. Zeeuws Archief, archief KZGW, inv. nr. 6, fol. 135. Als notaris te Zierikzee zou De Kanter ook de uitgave ver zorgen van een Altoosdurende Almanak of Tijdwijzer (1793), met daarin diverse sterrenkundige tabellen. 77 Zie diverse advertenties in de Middelburgsche Courant met aankondigingen van De Kanters voordrachten in het Auditorium. Al eerder gaf De Kanter privaatlessen in de proefondervin delijke natuurkunde in zijn huis op de Rouaanse Kaai G 152 huidig nr. 19). Zie bijvoorbeeld Middelburgsche Courant, 6 oktober 1801. Voor een dictaat van een cursus meetkunde, gevolgd door de latere gouverneur van Zeeland, Jan Hendrik Schorer in de jaren 1796-1798, zie: Zeeuws Archief, familiearchief Schorer, inv. nr. 197. 78 De Kanter, Nieuwe ecliptische tafelen (1803). 79 In 1794 was in Frankrijk een nieuwe decimale tijdrekening ingevoerd (met dagen van 10 uur van 100 minuten). De Kanter had dit decimale systeem gedeeltelijk doorgevoerd in zijn Nieu we ecliptische tafelen. Wat dat betreft had hij pech, want in l805 schafte Napoleon deze door de bevolking nimmer geaccepteerde tijdrekening weer af. 80 De Kanter, Nieuwe ecliptische tafelen (1803), viii.

Archief | 2020 | | pagina 147