'Aanmerkelijk vertier': het economische belang van de slavenhandel voor Walcheren, 1755-1780 Gerhard de Kok In de achttiende eeuw was Walcheren het centrum van de Nederlandse sla venhandel. Tussen 1730 en 1800 vertrok ongeveer 500 maal een slavenschip uit Vlissingen of Middelburg, goed voor 65 tot 70 procent van de Nederland se slavenhandel.1 Het ging om kostbare uitredingen: slavenschepen waren lang onderweg en hadden waardevolle exportgoederen aan boord. In de tweede helft van de achttiende eeuw was al snel een investering van 100.000 nodig om een slavenschip naar West-Afrika te zenden. Omgerekend naar hedendaags geld gaat het om zo'n miljoen euro.2 De slavenhandel was in de achttiende eeuw een van de belangrijkste maritieme sectoren van Walcheren. Maar wat betekende dat eigen lijk voor de lokale economie? Naar de economische betekenis van enkele andere Europese centra van slaven handel hebben historici eerder onderzoek gedaan. Zo is de slavenhandel vanuit Liverpool in verband gebracht met de Industriële Revolutie in de late achttiende eeuw. Hoewel dat verband niet bewezen is, is het wel zeker dat de slavenhandel een sleutelrol speelde in de economische ontwikkeling van de stad. Ongeveer een achtste van de inwoners van Liverpool was erbij betrokken, als zeeman of toele- 193 1 Trans-Atlantic Slave Trade Database (TSTD), Voyages database op: www.slavevoyages.org (geraadpleegd op 5 maart 2020). 2 Guldencalculator op: www.iisg.nl/hpw/calculate-nl.php (geraadpleegd op 5 maart 2020). Het gaat om een grove indicatie, want een geldwaardevergelijking over zo'n lange periode kan onmogelijk nauwkeurig zijn.

Archief | 2020 | | pagina 194