Hans Zuurdeeg en Fred van den Kieboom Het Sint-Jacobsgilde in Sint-Maartensdijk Hans Zuurdeeg en Fred van den Kieboom De fraaie zilveren beker van het Sint-Jacobsgilde te Sint-Maartensdijk, die in 1595 is gemaakt ter herinnering aan bedevaarten van leden van dit ge zelschap naar Santiago de Compostella in Noord Spanje, heeft landelijk enige bekendheid. Dit gilde was geen ambachtsgilde, maar vond haar oorsprong in de kerk. In 1923 is de beker met de eveneens zilveren kom met ananasmotief en dito lepel van het Sint-Jacobsgilde door de toenmalige gemeente Sint-Maartens dijk in bruikleen gegeven aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen (KZGW). Sinds die tijd was hij in hun museum in de Wagenaarstraat te aanschouwen en heden ten dage in het Zeeuws Museum in het Abdijcomplex te Middelburg. De beker was voor het eerst buiten Sint-Maartensdijk te bekijken in 1841 in Vlissingen op de expositie ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Michiel de Ruijter. Sinds die tijd is het pronkstuk in veel plaat sen geëxposeerd. In juni 2019 was de beker voor één dag weer eens terug in de plaats van herkomst, in het kader van de viering van het 250-jarig bestaan van het KZGW. In 1850 verscheen in het jaarboekje Nehalennia voor het eerst een artikel over het Sint-Jacobsgilde van de hand van predikant Johannes Was.1 Door her nieuwde aandacht voor dit gildezilver ontstond de wens om nog meer te weten te komen over het ontstaan, de ontwikkeling en teloorgang van dit gilde. In het archief van de voormalige gemeente Sint-Maartensdijk zijn ook archiefbeschei den opgenomen, afkomstig van dit gilde. Zij vormden een belangrijke bron bij de totstandkoming van dit artikel. 27 1 J. Was, Het Sint-Jacobs Gilde te Sint Maartensdijk. In: Nehalennia, Jaarboekje voor Zeeuwsche Geschiedenis en Letteren, 2 (1850), 221-253.

Archief | 2020 | | pagina 28