Hans Zuurdeeg en Fred van den Kieboom Het bestuur van deze gilden bestond uit een deken en gezworenen, ook wel gilde- meesters genoemd. In het kleine Sint-Jacobsgilde in Sint-Maartensdijk is bijna al leen sprake van een deken en ontvanger. De ontvanger inde de pachtgelden, deed de uitgaven en maakte de rekening op. In 1694 is er ook sprake van een secretaris en een gezworene. De oudste vermelding van het gilde De eerste vermeldingen van het gilde vinden we in de oudst bekende kerkreke ningen van Sint-Maartensdijk uit de katholieke tijd, die van 1570/71 en 1571/7214, waarin de kerkmeesters een jaarlijkse uitgave van twee schellingen vermelden voor een paar toortsen voor het gilde. In dit geval zullen dit korte dikke kaarsen zijn geweest, die voor de eredienst werden gebruikt. Uit een post in de kerkrekening van de Sint-Maartenskerk van mei 1571 tot mei 1572 blijkt dat de kerk nog geheel was georiënteerd op de paus en Philips II, want de klokken werden lang geluid ter gelegenheid van de victorie van Don Juan van Oostenrijk. Deze halfbroer van Philips II versloeg als bevelhebber van de verenigde vloot van paus Pius V, Spanje, Venetië, Malta en Genua de grotere Ottomaans-islamitische vloot bij Lepanto, aan de nauwe ingang van de Golf van Korinthe.15 In dezelfde rekening is echter ook een betaling van 'de saeger' opgeno men die gewerkt had toen de kerk 'd'eerste reyse in stukken gesmeten was.' Op 1 april 1572 namen de watergeuzen Brielle in. Kort daarna weigerde Vlissingen het Spaans garnizoen op te nemen en verklaarde Veere zich voor Oranje. De opstand tegen het Spaanse gezag was een feit. In Sint-Maartensdijk heeft men dus deze gelegenheid aangegrepen om vernielingen in de kerk aan te richten. Dit zal ook de reden zijn geweest om het zilverwerk en de juwelen naar Bergen op Zoom te brengen en vandaar per schip naar Antwerpen.16 In 1577 ging de stad Tholen als laatste Zeeuwse stad over naar de Prins van Oranje en in het voorjaar van 1578 zal 15 De slag bij Lepanto was de laatste grote zeeslag waarbij gebruik werd gemaakt van galeische pen. Onder de christelijke strijdmacht bevond zich de Spaanse schrijver Miguel Cervantes, de auteur van Don Quichot, die tijdens de strijd het functioneel gebruik van zijn linker arm verloor. Zie: https://nl.wikipedia.org/wiki/Slag_bij_Lepanto (geopend op 06-07-2020). 33 14 GAT, Archief Nederlands Hervormde kerk te Sint-Maartensdijk, 1570-2000; inv.nr. 21. 16 GAT, Archief Nederlands Hervormde kerk te Sint-Maartensdijk, 1570-2000; inv.nr. 21. De kerkrekening van 1571/72 vermeldt een betaling op 21 april (1572) voor het brengen van 'een kiste ende ornamenten' naar Bergen op Zoom. Ook de kerkboeken gingen naar die stad.

Archief | 2020 | | pagina 34