Hans Zuurdeeg en Fred van den Kieboom 35 1575 trok het slecht of niet betaalde leger in Spaanse dienst over Tholen, over het onbedijkte Sint Philipsland en door het Zijpe naar Duiveland, nam Brouwersha ven en Bommenede in en belegerde Zierikzee.20 De stad werd na enige maanden ingenomen. De soldaten en bootgezellen die voor het beleg een bruggenhoofd in Sint-Annaland hadden gevestigd, roofden tijdens hun verblijf vee, graan en ande re veldvruchten, braken woningen af en namen meubilair mee dat als brandhout en mogelijk ook voor de aanleg van schansen in Sint-Annaland werd gebruikt. De overwinnaars die soms al in geen tweeënhalf jaar soldij hadden ontvangen, sloegen daarna aan het muiten en verlieten Schouwen-Duiveland en Tholen en trokken naar de rijkere zuidelijke Nederlanden, met als gevolg de Spaanse Furie in Antwerpen.21 De rekening van de rentmeester van de Oranjes in Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse van 1575 bevat tientallen verzoeken om vermindering en kwijtschelding van pacht.22 Een aantal pachters was van armoede en ellende gestorven, anderen waren weggetrokken. In Sint-Annaland zouden niet meer dan drie personen zijn achtergebleven. In deze woelige tijd is ook het oudere archief van het Sint-Jacobsgilde verlo ren gegaan, zoals is vermeld in het nu oudst bekende archiefstuk van het gilde. Op 26 juli 1579, een dag na de naamdag van Sint Jacob, is men begonnen met de opstelling van een nieuwe lijst van gildebroeders. Te lezen zijn: mr. (Adriaen) Adriaens, mr. Pieter Cuper, Jan Thoenis van Stuer, Jan Janss Crabeel, Cornelis Meeuss, Marinus Mertss Ouwen, Claes Willemss van den Bemde, Jan Laureys, Marinus Jacobs Helle en kapelaan Willem Hulst. De laatstgenoemde wordt in de kerkrekeningen van 1570 en 1571 nog kanunnik en pastoor genoemd. Deze beide rekeningen werden op de laatste dag van oktober 1573 afgesloten en getekend. De stad betaalde de geestelijke jaarlijks ruim zes pond uit de aan de stad vervallen gildegoederen. De laatst bekende betaling vond plaats in 1588. De bovengenoemden hebben de 'troubelen' overleefd. Daarna volgen de in de loop der jaren nieuw aangenomen leden. 20 Spanje ging door de vele oorlogen op 1 september 1575 bankroet. 21 De Spaanse Furie in Antwerpen vond plaats in november 1576. De Spaanse troepen plunder den toen de stad waarbij duizenden inwoners het leven lieten en het stadhuis en woningen een prooi der vlammen werden. Dat Sint Jacob als patroon voor de soldaten geen onbekende voor hen was, blijkt uit hun strijdkreet Santiago Espana, ('Sint Jacob, Spanje'). Zie: https://nl.wikipedia.org/wiki/Spaanse_Furie_(Antwerpen). Geopend op 06-07-2020. 22 Den Haag, Nationaal Archief, De archieven van de Nassause Domeinraad, 1581-1811: inv.nr. 13854.

Archief | 2020 | | pagina 36