een jaar later met een 'jonge man, geen gildebroeder, waardoor de noodzaak om in het gilde te blijven niet meer zo groot zal zijn geweest. Goederen voor armen Aan de vooravond van wat in de 'vaderlandse geschiedenis' bekend staat als het rampjaar trekken de broeders zich het lot van de armen aan. Wat daarvoor de re den is geweest, is niet duidelijk. De winter was lang en er dreigde een inval van het Engelse en het Franse leger en de legers van de bisdommen Keulen en Munster. Op Nederlandse bodem begonnen de vijandelijkheden op 12 juni 1672, toen een Frans leger bij Lobith de grens overstak. Het volk was redeloos, de regering rade loos en het land reddeloos. Na het afhoren van de rekening op 26 februari 1672 besloten de broeders om Wat dat voorgaande besluit was, is niet bekend. Omdat in 'dese jegenwoordige tijt eenige schamele kinderen seer naact en bloot zijn, werden gildebroeder en stadssecretaris Johan van Oost, en deken Pieter Couwenhoven gemachtigd om daar waar de nood het hoogst was naar goedvinden te handelen. Uit de eind dat jaar gesloten rekening blijkt dat men vrijwel direct is begonnen met het uitdelen van winkelwaar. Ook liet het gilde kleding en schoenen maken. Behalve de uitgave van 10 aan bode en tavenier Jacob Houtenee voor hetgeen de broeders te zijnen huize hadden verteerd, zijn de overige uitgaven ter grootte van ruim 17 vermoe delijk allen toe te schrijven aan giften aan armen. Ook in de rekeningen nadien staan uitgaven voor kleding en winkelwaar. Naasting grondbezit dreigt33 Hoeveel land het gilde bezat, is uit de gilderekeningen niet goed op te maken. Het grondbelastingsregister, de zogenaamde 'overloper, van 1714 van Sint-Maar tensdijk noemt echter tien percelen van 100 roeden tot ruim 2 gemet.34 In totaal 46 Het Sint-Jacobsgilde in Sint-Maartensdijk tegen de volgende winter sulcken order te beramen ende expensien te doen aen arme luyden als de noot sal vereyssen ende onse casse sal connen verdragen volgens onse vorige resolutie ende goede intentie. 33 GAT, Archief Sint-Jacobsgilde in Archief stad en gemeente Sint-Maartensdijk, 1577-1936, inv. nr. 1043. 34 GAT, Archief stad en gemeente Sint-Maartensdijk, 1577-1936, inv.nr. 215a.

Archief | 2020 | | pagina 47