van de mahoniehouten instrumentenkoffer van Samuel de Wind.2 Van hem zijn ook correspondentie en enkele verhandelingen bewaard gebleven.3 In dit artikel wordt eerst het leven van Samuel de Wind beschreven binnen het kader van zijn familie die een prominente plaats innam in het Middelburgse ge neeskundige wereldje van die tijd. Vervolgens wordt aan de hand van de genoemde bronnen een beeld geschetst van zijn werk als stadsvroedmeester en van de omstan digheden waaronder hij werkte. De centrale vraag is daarbij hoe zijn werk zich ver hield tot de verloskundige state of the art in de tweede helft van de achttiende eeuw. Samuel de Wind en zijn familie Samuel de Wind was afkomstig uit een Vlaamse familie die omstreeks 1600 de Spaanse inquisitie ontvluchtte en zich vestigde in Middelburg. De familie behoor de aanvankelijk tot de Nederduits Gereformeerde Kerk. Paulus I, de stamvader van vijf generaties Middelburgse medici, koos echter voor de Doopsgezinde Ge meente. Hoewel de familie van oorsprong vooral bestond uit handwerkslieden en neringdoenden, steeg ze allengs op de sociale ladder. In de loop van zeventiende en achttiende eeuw verschenen er steeds meer leraren, predikanten en genees kundigen met de naam De Wind. De eerste medicus van de familie, Gerard de Wind, was de zoon van een handelaar in boter en melk en verloochende zijn af komst niet. Hij werd 'de melkdokter' genoemd vanwege zijn gewoonte om melk als medicijn voor te schrijven, hoogst ongebruikelijk in die tijd. Uit deze genees kundige 'dynastie' is de zoon van Gerard, Paulus (III) de Wind (1714-1771) het meest bekend geworden.4 Paulus studeerde in Leiden en volgde daar colleges van onder andere Boerhaave.5 Studenten gingen gewoonlijk naar Parijs of Londen voor praktisch onderwijs in de verloskunde. Paulus koos voor Parijs om behalve 'de kennis der Vroedkunde, het Steensnyden machtig te worden. Na zijn promotie in Leiden vestigde hij zich in Middelburg, waar hij zich vooral op de heel- en ver- Mely van Malenstein 57 2 Zeeuwse Bibliotheek (ZB), hs.nr. 6113: Beschrijving van eene compleete collectie van vroedkun dige instrumenten in een cassette van mahoniehout, proper geconserveert zederd den jaar 1767 door mijn vader S. de Wind, vergaderd en meerendeels gebruikt en beschreven in juli/aug door S. de Wind en gecopieerd door Boudewijn de Wind, filius. 3 Zie noot 19-22. 4 O.P. Bleker J.Z.S. Pel, Paulus de Wind (1714-1771). In: Archief. Mededelingen van het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1998, 57-80. Van dit artikel is gebruikt gemaakt voor de biografische gegevens over de familie De Wind en voor leven en werken van Paulus de Wind. 5 Ook de veel jongere broer van Paulus de Wind, Gerard (1730-1800), studeerde en promoveerde in Leiden. Hij werd in 1778 aan het Atheneum Illustre te Middelburg tot hoogleraar benoemd.

Archief | 2020 | | pagina 58