Het dagboek van Samuel de Wind (1742-1803), stadsvroedmeester te Middelburg tussen leden van de families De Wind, Tak en Dobbelaer. Samuels zus Elisabeth was getrouwd met een broer van zijn vrouw. Ook bij haar bevallingen is hij de verloskundige. Haar tweede kind wordt voorspoedig geboren. De derde bevalling eindigt catastrofaal: zus Elisabeth overlijdt ten gevolge van een bloeding. Samuel beschrijft het dagenlange verloop uitvoerig in het dagboek.15 Dit drama treft hem diep. 'Tot mijn grootste droefheid en hartzeer nam haar leven een einde, noteert hij in het dagboek. Het is voor hem een periode van uiteenlopende emoties, want nog geen week later staat hij bij het kraambed van zijn vrouw Cornelia als hun zoon Boudewijn geboren wordt. Geheel in lijn met de familietraditie gaan beide zonen te Leiden geneeskunde studeren. Zoon Paulus studeert af in 1790 en wordt het volgende jaar al benoemd tot stadsvroedmeester in Middelburg. Vader Samuel trekt zich dan geleidelijk aan terug. Maar als in 1792 Paulus' eerste kind geboren wordt, verlost Samuel nog wel zijn schoondochter bij de bevalling. Het is een verlossing waarbij Samuel de ver lostang hanteert. 'Wij hebben dit kind Samuel genoemd, naa zijn vaaders vaader, zijnde d'aanteekenaar van dit Diarium, noteert hij trots in het dagboek. Helaas overlijdt zoon Paulus al in 1797 op 29-jarige leeftijd. Wanneer zoon Boudewijn en kele jaren na zijn oudere broer in Leiden studeert, is verloskunde inmiddels een universitair vak geworden. Hij volgt de colleges bij M.S. du Pui, de net benoemde eerste hoogleraar verloskunde en chirurgie.16 Ook het praktisch onderwijs in de verloskunde is dan door Du Pui ingevoerd: vanaf 1791 konden studenten bevallin gen doen bij arme vrouwen thuis en vanaf 1799 in het Nosocomium Academicum, het academische ziekenhuisje aan het Pieterskerkhof.17 Boudewijn voegt de naam van zijn moeder Dobbelaer toe aan zijn achternaam en trouwt met zijn achternicht Elisabeth de Wind. In 1799 vestigt zich in Middelburg, in het familiehuis 'De Jonge Jacob' in de St Jansstraat. Als stadsvroedmeester volgt hij zijn overleden broer Pau- lus op. In die hoedanigheid is hij bij de laatste gecompliceerde bevallingen, die in het dagboek van zijn vader zijn beschreven. Vader Samuel assisteert zo aan het eind van zijn loopbaan zijn jongste zoon. Op 23 februari 1803 overlijdt Samuel de Wind: 'Hij eindigde zijn voor de Maatschappij nuttig en arbeidzaam leven in den ouder- 6o 15 Het is één van de langste verslagen uit het dagboek (nr. 142), beschreven onder het kopje moe- dersterfte. 16 De dictaten 1794-1796, die Boudewijn van de colleges van M.S. du Pui maakte, zijn bewaard gebleven in de ZB hs.nrs. 6177 en 6191. 17 M.M. Lamens - van Malenstein, Oefening en Bespiegeling, Het verloskunde onderwijs van M.S. du Pui (1754-1834) te Leiden, Rotterdam, 1997 (dissertatie). Dit boek is tevens gebruikt als bron voor informatie over de verloskundige stand van zaken in de achttiende eeuw.

Archief | 2020 | | pagina 61