Het dagboek van Samuel de Wind (1742-1803), stadsvroedmeester te Middelburg vrouwen wel in een ledikant, wat hij in het verslag dan ook expliciet opschrijft.42 Als er gemanoeuvreerd moet worden of als er een instrument moet worden in gebracht, plaatst hij de vrouw zodanig, dat een 'dwarsbed' ontstaat. Ze ligt dan dwars op een rustbank, terwijl een helper achter haar staat en haar vasthoudt. Alvorens De Wind aan de slag gaat, zorgt hij ervoor dat hij zelf ook 'goed geplaatst 'voor haar zit. Bij het inwendig onderzoek beschrijft hij eerst de kwaliteit van de weeën, de 'arbeid. Vervolgens bepaalt hij de consistentie van de baarmoedermond en de ontsluiting. Deze beschrijft hij met woorden als: 'een weinig, één tot twee rijksdaalders' of 'een handpalm. Hij voelt of de vliezen gebroken zijn of hij 'door boort' ze als hij dat nodig vindt. Als het vruchtwater donkergekleurd is, omdat het kind ontlasting geloosd heeft, concludeert hij dat de conditie van het kind niet goed is maar 'flauw' of dat het 'het leeven scheen verlooren te hebben. De indaling en stand van het hoofd beschrijft hij nauwkeurig. Hij beschrijft stuit- en aange zichtsliggingen. Bij een stuitligging onderscheidt hij of de billen 'zich presenteren' of de knieën of voeten, zonder overigens de huidige benamingen 'volkomen-' of 'onvolkomen stuit' te gebruiken.43 Als een bekken sterk vernauwd en vervormd is door Engelse ziekte (rachitis), benoemt hij dat. Meestal geeft hij ook aan hoe de consistentie is van het perineum, het gebied tussen de uitwendige geslachtsdelen en de anus. Hoe dat aanvoelt is voor hem een belangrijke aanwijzing voor de mate van voortgang van de bevalling. Als het dik en stug is, concludeert hij dat er nog weinig vordering is. Vaak gaat hij weg omdat de bevalling nog niet echt op gang is gekomen en komt dan later weer terug. Als pijnstilling schrijft De Wind veelvuldig de opiumdrank laudanum voor of hij adviseert de vrouw te aderlaten. Dat was in die tijd de meest toegepaste genees kundige behandeling voor uiteenlopende indicaties, bijvoorbeeld ter ontspanning van een vrouw tijdens de ontsluitingsfase van de bevalling. Ook laat hij een vrouw aderlaten bij stuipen of als ze wegzakt in een 'lethargische' toestand, bewusteloos raakt. Tijdens de zwangerschap wordt adergelaten bij buikpijn, maagzuur of bijko- 70 42 'Van alle de leggingen, welke een vrouw in d 'arbeid kan verkiezen, is mijn bedunkens de rust bank de beste, in ordinaire gevallen kan een vrouw overlangs met een kussen onder 't lijf ge plaatst worden, in niet natuurlijke laat men haar overdwars met beide beenen van de rustbank op de schoot van 2 vrouwen rusten, en agter haar eenige kussens opstapelen, die door een per soon tegengehouden worden, waardoor men gelegenheid krijgt haar behoorlijk t adsisteeren (het korte bed is in allen deele preferabel gelijk de kraamstoel, dog het ledikant moet zoveel als mogelijk gemijd worden, dewijl een vroedmeester zig extraordinair fatigueert'. De verlossingen van de echtgenote van de 'Rector van de latijnsche school', 'mevrouw van Citters en de vrouw van de Bewindhebber Buteux geschieden op een ledikant'. 43 In het dagboek stelt De Wind 32 maal een stuitligging vast.

Archief | 2020 | | pagina 71