76 Het dagboek van Samuel de Wind (1742-1803), stadsvroedmeester te Middelburg Smellie.54 De Wind gebruikt trouwens in zijn dagboek meestal de Latijnse bena mingen voor de hefboom en tang: vectis en forceps. In de eerste tien jaar van het dagboek gebruikt De Wind de hefboom bij 53 ver lossingen. Omdat De Wind in vrijwel alle verslagen de mate van indaling van het hoofd in het bekken beschrijft, is te lezen dat hij de hefboom inderdaad toepast bij problemen in het vierde en laatste stadium van de uitdrijving. Soms schrijft hij al leen dat hij de hefboom gebruikt, omdat de baring niet vordert of omdat het kind niet goed ligt. Tweemaal pakt hij de hefboom omdat de navelstreng is uitgezakt. Dat is een acute indicatie om in te grijpen, omdat het kind dan dreigt te overlijden door het bekneld raken van de navelstreng tussen het hoofd en het baringskanaal. Vijfmaal is er sprake van een duidelijke moederlijke indicatie: stuipen, waterzucht of uitputting van de barende. Soms maakt een combinatie van factoren, zoals een afwijkend bekken en moederlijke nood, dat hij het instrument gebruikt. Eén keer laat hij zich bij een langdurige bevalling door 'veelvuldig aanhouden' van de om standers overhalen om de hefboom aan te leggen na het aflopen van riekend en Afbeelding 5. Forceps Levret (collectie Museum Boerhaave). 54 Deze instrumentenzak bevatte ook een schaar, mesjes en urinekatheters. Verder nog twee kromme en twee stompe haken, een perce crane en een crochet tranchent. Dat waren destruc tieve instrumenten waarmee het kinderhoofd doorboord en verkleind of het dode kind in delen afgehaald kon worden.

Archief | 2020 | | pagina 77