Het dagboek van Samuel de Wind (1742-1803), stadsvroedmeester te Middelburg betekende in die tijd vrijwel altijd de dood van de moeder, omdat de geopende baarmoeder niet gesloten werd, zodat ze overleed aan een buikvliesontsteking en/of bloedverlies. Afgezien van dit risico waren narcose en steriel werken nog onbekend. Die belangrijke innovaties waren pas aan het eind van de negentien de eeuw beschikbaar. Het was een afschuwelijk - ook ethisch - dilemma, want het betekende de keuze voor de moeder of het kind. Vanwege haar belang voor de maatschappij werd in principe voor de moeder gekozen. Bovendien werd het uitvoeren van een keizersnede in die tijd als een horrorscenario gezien. Petrus Camper noemde het 'de schrikkelijkste aller operatien. In de periode dat Samuel Wind zijn dagboek schreef is in Nederland maar tienmaal een keizersnede beschreven. Dat aantal zou hoger kunnen zijn, omdat wellicht niet al deze operaties zijn gepubliceerd. Opmerkelijk in dit kader is wel, dat De Wind samen met zijn collega De Puyt in 1791 een keizersnede heeft uitge voerd. Eerder had hij de operatie wel enkele malen overwogen, want ook hij ziet in zijn praktijk vrouwen met een dermate vernauwd bekken dat een hefboom of verlostang nutteloos is. Aan het begin van zijn loopbaan, in 1768, wordt hij tweemaal geroepen bij vrouwen met een extreem vernauwd rachitisch bekken. In beide gevallen deinst hij ervoor terug om een haak te gebruiken en de vrou wen sterven jammerlijk en onverlost. Bij de eerste vrouw durft hij geen haak te gebruiken zonder dat zijn vader Paulus erbij is. Paulus verblijft op dat moment in Holland. Hij besluit het verslag met de overweging 'of anders tot de sectio cesarea over te gaan.62 Twee jaar later overweegt hij de ingreep, omdat hij vermoedt dat het kind nog leeft, nadat de moeder is overleden. Dan maken de omstanders be zwaar en de vroedvrouw meldt dat de navelstreng beklemd zit, zodat het kind waarschijnlijk dood is. In 1774 noemt hij weer de mogelijkheid van een keizersne de. Dat is bij een moeizame en langdurige verlossing van een vrouw met een zeer nauw bekken. Samen met De Puyt heeft hij door 'violente' pogingen met de tang van Levret het beklemde hoofd kunnen 'declaveren. Daarbij 'berst' het echter en 'spatten een gedeelte van de hersenen uiteen'. In de marge van dit verslag schrijft hij dat het beter geweest zou zijn het hoofd met een haak te ontledigen 'of anders sectio cesarea'.63 Zijn huiver voor een keizersnede is begrijpelijk. 8o 62 In verslag nr. 7 schrijft Samuel de Windt: 'wanneer men overtuigd is van een quaade confir matie in d'uiterste graad (een extreem vernauwd bekken -vM) is er niets beters dan dit laatste (de haak -vM) werkstellig te maken of anders tot de sectio cesarea over te gaan. In verslag nr. 9 wordt het geval van de tweede vrouw die onverlost sterft beschreven. 63 Verslag nr. 113.

Archief | 2020 | | pagina 81