82 Het dagboek van Samuel de Wind (1742-1803), stadsvroedmeester te Middelburg inventarisbeschrijving ook indicaties voor die operatie heeft genoteerd.67 In 1791 is het dan zo ver. Hij wordt geroepen bij een vrouw met een sterk vernauwd bek ken en schat haar conjugata op nauwelijks 2 duim (krap 6 cm). Ze is al twee dagen 'in arbeid' zonder enige vordering, terwijl het voldragen kind niet in het bekken indaalt. Samen met zijn collega De Puyt voert hij bij deze vrouw dan een keizersnede uit. In het verslag motiveert hij niet waarom en hoe ze tot dat besluit zijn gekomen. Wellicht was het hun intentie om toch de moeder en het kind te redden. De Puyt maakt de incisie en nadat de baarmoeder geopend is, haalt De Wind het kind, bij de voeten, uit en vervolgens de nageboorte. Hij sluit 'de wond' met vier hechtingen. Helaas overlijdt het kind kort na de operatie, ondanks po gingen tot reanimatie. Dat was toen gebruikelijk 'door inblaazing van tabaksrook in de anus! De moeder lijkt de operatie goed doorstaan te hebben 'was booven verwagting present! maar ze overlijdt de volgende avond 'hebbende zoo voor als naa d'operatie zig zeer kloekmoedig gedraagen. Zij was zeer kleijn van statuur en had omtrend den ouderdom van 26 jaaren bereijkt'. Omdat deze keizersnede in Nederland nog niet bekend en beschreven is, is het verslag met de transcriptie bij dit artikel gevoegd (bijlage 1).68 Om aan de toepassing van de haak of de keizersnede te ontkomen en daar mee ook aan het dilemma te moeten kiezen tussen de moeder en het kind, kwam Jean Sigault in 1768 in Parijs met het idee om de kraakbenige verbinding tussen de schaambeenderen aan de voorzijde van het bekken, de symfyse, door te snijden en van elkaar te trekken. Op die manier zou het bekken wijder worden en de vrouw verlost kunnen worden. Symfysiotomie (schaambeensnede) noemde Sigault de in greep en experimenteerde verder op dieren en kadavers. Over de mogelijkheid en voordelen van de schaambeensnede werd een levendige discussie gevoerd. Aan de Leidse academie verschenen er verschillende dissertaties over. Steeds werd bena drukt dat de afmetingen van het bekken bepaalde, welke ingreep het meest pas send was. Ook de hooggeleerde Petrus Camper mengde zich in de discussie. Hij voerde experimenten op varkens uit. In 1777 voerde Sigault de ingreep daadwer- 67 ZB, hs.nr. 6113 p. 4 'Tweede Lader Instrumenten voor sectio Cesarena/hysterotomia: 1. Incisie mesje. 2 een dito, iets langer en gemaakt vd doorsneede door de synch.ossis pubis, gemaakt door Rasij. 3. 2 kromme naalden om hechting te doen. Verwijzend naar: J.J. Plenck, Elementa Artis Obstetriciae, Wenen, 1781, noemt De Wind indicaties voor Sectio Cesarea: 1) conjugata kleiner dan 3 duim en levend kind 2) Conjugata kleiner dan 2 duim en dood kind dat onmoge lijk uit zodanig vernauwd bekken ontwikkeld kan worden. 3) Als de zwangere vrouw voor de partus gestorven en het kind mogelijk in leven is. 68 Verslag nr. 295 uit het dagboek.

Archief | 2020 | | pagina 83