84 Het dagboek van Samuel de Wind (1742-1803), stadsvroedmeester te Middelburg geleegenheid, zonder aarseling d'operatie van de syndronchrosis ossium pubis te onderneemen.72 Die gelegenheid doet zich snel voor in januari 1788, eveneens bij een vrouw met een sterk vernauwde bekkeningang. Hij vraagt De Puyt en Van Solingen om assistentie, maar die 'difficulteerden weegens de al te aanmerkelijke vernaauwingen van den ingang van het bekken, de zaak wel doenbaar, dog van te weijnig vrugts om daardoor op het leeven van het kind te kunnen hoopen. Hoewel De Wind hier niet precies beschrijft hoe nauw het bekken van de vrouw precies was, is hun argumentatie zeker steekhoudend. De argumenten van 'de meerderheid' geven de doorslag en De Wind ziet af van de ingreep. Hij opent het hoofd van het kind met een daarvoor bestemd instrument, eenperce crane en laat de hersenen uitlopen zodat het kleiner wordt en verlost de vrouw met de tang van Smellie. Ze herstelt 'ten vollen zonder eenig letsel! Kering en uithaling Ook in de tijd van De Wind kwamen onverwachte calamiteiten voor tijdens een bevalling. Dat kon bijvoorbeeld een uitgezakte navelstreng, arm of been zijn of een kind dat plotseling dwars in de baarmoeder bleek te liggen en niet in hoofd- of stuitligging. Er kon een bloeding optreden wanneer de placenta voor de ontslui tende baarmoedermond lag, placenta praevia. In zo'n geval moest er snel inge grepen worden en in die tijd kon dat middels de zogeheten kering en uithaling (versie en extractie). Dat was een handeling die al langere tijd gangbaar was. In principe kon ook een vroedvrouw die uitvoeren, zoals een eeuw eerder de beken de Friese vroedvrouw Catharina Schrader al deed.73 Met deze handeling keerde de verloskundige het kind met de hand in de baarmoeder, vanuit hoofdligging naar stuitligging en bracht het vervolgens aan de voeten naar buiten. Het was een heftige ingreep. De Wind noemt het zelf een 'smartelijke manoeuvre' die hij maar liefst 53 maal uitvoert; soms noteert hij alleen 'bij de voeten afgehaald' maar dan is door de beschrijving van zijn werkwijze evident dat hij kering en uithaling be doelt. Bij de geboorte van een kind in stuitligging bezigt hij ook de uitdrukking 'bij de voeten afgehaald, maar dat is duidelijk een andere situatie. Meestal noemt hij als reden voor kering en uithaling één van genoemde indicaties, maar soms is het 72 Verslag nr. 277, 29 april 1787. 73 C.G. Schraders memoryboeck van de vrouwens, Notitieboek van een Friese vroedvrouw 1693 1745, Bewerkt en ingeleid door Van Lieburg en Kloosterman, Amsterdam, 1984. Dit is een bijzondere en unieke 17de -eeuwse bron. Catharina Schrader voerde deze ingreep zelfs 88 maal uit op een aantal van ruim 3000 bevallingen.

Archief | 2020 | | pagina 85